Земля

Біологи знайшли мікробів, що живуть на кілометр нижче морського дна

На глибині майже 1200 метрів нижче океанського дна, там, де температура породи досягає 120 ° C, вчені виявили масу живих і активних мікроорганізмів-«гіпертермофілів».

Експедиційне судно Chikyu / © JAMSTEC

Звичне нам життя на Землі супроводжує велика «темна біосфера» – вкрай незвичайні спільноти екзотичних організмів, що населяють літосферу планети. Вони не такі численні, як мешканці поверхні, але в цілому складають величезну масу життя, яка майже не досліджена. Вивчення цих мікробів ускладнюється ще й тим, що в нормі вони вимагають екстремальних умов культивування, та й добути їх з глибини зовсім непросто.

Не так давно вчені добули такі мікроорганізми з глибини 700-800 метрів нижче дна Індійського океану. А авторам нової роботи вдалося дістатися нижче кілометра, де температура досягає 120 ° C, – і все одно знайти життя. Про це велика міжнародна команда на чолі з Каєм-Уве Хінріксом (Kai-Uwe Hinrichs) з Бременського університету пише в статті, опублікованій в журналі Science.

Вчені провели буріння в Нанкайській западині, що простягнулася майже на 900 кілометрів уздовж східного берега японського острова Хонсю. Експедиція, що пройшла на борту японського дослідницького судна Chinkyu, змогла підняти зразки з глибини майже 1200 метрів нижче океанського дна. У цій зоні Філіппінська плита літосфери взаємодіє з Євразійською, і це один з найбільш сейсмічно активних регіонів на планеті. Тому і температура з глибиною зростає швидше, ніж звичайно, дозволяючи вченим обмежитися «всього лише» 1000-метровим бурінням для того, щоб досягти областей, нагрітих вище 100 ° С.

Флуоресцентна мікрофотографія клітин зі зразків: зліва – з глибини 652 метрів (температура 76 ° C), праворуч – 1 177 метрів (120 ° C) / © JAMSTEC, IODP

«Раніше лише деякі буріння досягали такої глибини, на якій температура осадових порід перевищувала 30 ° С,говорить професор Хінрікс. – Мета нашої експедиції T-Limit полягала в тому, щоб пробурити на 1000 метрів, в породи з температурою до 120 ° С, – і ми досягли успіху ». Роботи проводили на глибині моря близько 4800 метрів, бур досяг 1180 метрів нижче рівня дна. Аналізуючи підняті зразки, вчені помітили, що з ростом глибини щільність мікробного населення падає, а коли температура навколишньої породи перевищує 45 ° С, практично зникає.

Далі тягнуться шари, майже позбавлені живих клітин: при 50 ° С їх кількість не перевищує 100 на кубічний сантиметр. Однак разом з тим починає підвищуватися присутність бактеріальних ендоспор – форм, які здатні перечікувати найнесприятливіші умови. Їх число досягало максимуму при температурі близько 85 ° С, в 6000 разів перевищуючи кількість звичайних вегетативних клітин. Вчені припускають, що таким чином деякі мікроби здатні чекати відповідних умов досить довгий час, порівнянний з тимчасовими масштабами геологічних процесів, – і переходити до вегетативного розвитку, як тільки обставини зміняться на краще.

На превеликий подив авторів роботи, вегетативні клітини виявилися ще глибше – нижче 1000 метрів, де температура досягає 120 ° С. При величезному тиску вода при цьому ще не кипить, зате насичена сульфатами та іншими солями. Автори виявили присутність оцтовокислих і сульфатредукуючих мікробів – «гіпертермофілів», адаптованих до подібного екстремального середовища.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button