Земля

Блискавка б’є в космос. Гігантський грозовий розряд піднявся на висоту 80 км (фото)

Група вчених, яку очолив технологічний інститут Джорджії, зареєструвала і зняла у високому розрішенні гігантський джет над Оклахомою — потік енергії, який спрямований в космос від грозової хмари, але в десятки разів могутніше і гарячіше від звичайної лінійної блискавки.

Вчені отримали докладне тривимірне зображення потужного електричного розряду, що піднявся на 80 км над грозою в Оклахомі. Дослідження дало нову інформацію про це важко вловиме атмосферне явище, відоме як «гігантські джети».

Гігантський джет в Оклахомі переніс приблизно 300 кулонів електричного заряду в іоносферу — нижній край космосу. Типові розряди блискавки несуть менше 5 кулонів між хмарою і землею або всередині хмар.

Висхідний розряд містив відносно холодні (приблизно 200 градусів за Цельсієм) стримери плазми, і дуже гарячі структури, звані лідерами, — більше 4400 градусів за Цельсієм. При такій температурі плавиться навіть найбільш тугоплавкий метал-вольфрам (його точка плавлення на 1000 градусів нижче).

Леві Боггс, науковий співробітник технологічного дослідницького інституту Джорджії і один авторів статті сказав:

«Ми змогли нанести на карту цей гігантський джет в трьох вимірах і побачити високочастотні джерела над верхньою межею хмари. Використовуючи супутникові та радіолокаційні дані, ми змогли дізнатись, де знаходиться найгарячіша частина лідера»

Знімок гігантського джета з супутника GOES

Незважаючи на те, що гігантські джети рідко реєструються, це не таке рідкісне явище. За існуючими оцінками частота таких “ударів в космос” становить від 1000 до 50 000 на рік. Про них найчастіше повідомляється в тропічних регіонах земної кулі. Однак гігантський джет над Оклахомою, який був удвічі потужнішим за наступний за силою, не був частиною системи тропічних штормів.

Чому гігантські джети б’ють у космос, а не в землю, як звичайні блискавки? Сьогодні у дослідників немає готової відповіді. Вчені припускають, що щось блокує потік заряду вниз або до інших хмар. Записи про подію в Оклахомі показують блискавичну активність шторму до того, як він запустив рекордний гігантський джет.

На цей час є багато питань без відповідей про гігантські джети, які є тільки частиною цілого класу загадкових атмосферних розрядів.

Гігантські джети можуть вплинути на роботу супутників на низькій навколоземній орбіті. У міру запуску все більшої і більшої кількості космічних апаратів погіршення якості сигналу через атмосферні розряди, подібних гігантським джетах, можуть стати значними.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button