Земля

В жилах динозаврів кров не була ні теплою, ні холодною

Динозаври могли належатидо проміжного класу тварин між теплокровними і холоднокровними. Вчені порівняли параметри зростання сотень існуючих і викопних видів, використовуючи аналіз шарів клітин зростання і розміри кісток для підрахунку темпів росту у динозаврів. Це дозволило їм пов’язати темпи росту з темпами метаболізму, рівень якого різний у тварин з теплою і холодною кров’ю. Отримані дані свідчать, що динозаври могли належати до проміжної категорії.

foto_cikavosti_16.06.2014-011_resized

Ендотерми проти ектотермів

Відомо, що теплокровні тварини, наприклад, ссавці і птахи, потребують більш інтенсивного харчування, мають більшу енергооснащеність і здатні на швидкі рухи та інтенсивну роботу мозку.

foto_cikavosti_16.06.2014-011-01_resized

Шкіряста морська черепаха належить до небагатьох мезоморфних видів

Холоднокровні тварини позбавлені цих переваг, зате вони більш економно витрачають енергію і тому не потребують інтенсивного харчування. Біологи називають ці різні стратегії ендотермією і ектотермією. Питання про те, яка з них стояла за еволюційним успіхом динозаврів, є одним з останніх невирішених питань біології, поряд з проблемою їх масового вимирання і відносини між динозаврами і птахами.

Читайте також:  Відродження динозаврів так і залишиться мрією «Парку юрського періоду»

Стаття Джона Ґрейді, аспіранта університету штату Нью-Мексико, містить вказівки на нові дані, що свідчать про те, що динозаври були “мезотермами”, тобто не належали ні до теплокровних, ні до холоднокровних тварин. Ці дані засновані на великому дослідженні темпів росту у 380 різних видв, в тому числі у 21 виду динозаврів. Оскільки викопні кістки мають кільця росту подібно деревам, палеонтологи можуть визначати тип метаболізму за темпами зростання протягом життя особини.

Такі мезотермічні види існують і в наші дні – до них відносяться деякі види акул, черепах, тунцовідні породи риб, австралійська єхидна. Втім, інші вчені не переконані, що динозаври могли ставитися до проміжного типу метаболізму.

“До мезотермів належать лише вісім існуючих видів, – вказує професор Роджер Сеймур, фахівець з рептиліям в університеті Аделаїди в Австралії. – Не свідчить це про те, що така стратегія не була виграшною для більшості тварин?”

Проміжне місце

Багато палеонтологів вже давно вважають, що на насправді динозаври відрізнялися від рептилій в тому, що в більшості були теплокровними. Такої точки з 1970-х років дотримується і професор Сеймур. Він вказує на великі кровоносні судини, що виявляються в кістках динозаврів, а також на інші анатомічні свідчення того, що динозаври володіли високим тиском крові і тому потребували високий метаболізм. Він вважає, що тільки теплокровні ящери могли мати достатню енергію, щоб підтримувати своє домінуюче положення на Землі протягом 150 мільйонів років.

foto_cikavosti_16.06.2014-011-02_resized

Суперечки між палеонтологами тривають. Джон Грейді радий, що його дослідження привернули пильну увагу.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button