Земля

Вчені з’ясували, що лишайники виникли пізніше, ніж рослини

Вчені з’ясували, що лишайники набагато молодше, ніж думали раніше. Вони з’явилися на землі пізніше рослин. Результати дослідження опубліковані в журналі Geobiology.,

Лишайники — це симбіотичні спільноти грибів з мікроскопічними зеленими водоростями або ціанобактеріями, що живуть за принципом єдиного організму. Вони можуть рости на голих каменях, поступово руйнуючи їх і сприяючи утворенню ґрунту, необхідного для життя рослинам, що володіє корінням — так званим судинним рослинам.

Керуючись цією очевидною логічною послідовністю подій, що спостерігається в повсякденному житті, вчені традиційно вважали, що і в еволюційній історії розвитку життя на Землі лишайники передували судинним рослинам, перші представники яких з’явилися на суші в середині палеозою.

Поверхня нашої планети в той час являла собою неживу скелясту пустелю, позбавлену ґрунту, і вчені думали, що лишайники були одними з перших організмів, які проникли на сушу з води, змінили атмосферу планети і проклали шлях для сучасних рослин.

Результати нового дослідження ДНК водоростей і грибів, що утворюють лишайники, яке провели американські та німецькі вчені, показують, що це не так.

“Перше, що виростає на голих скелях, — це лишайники, а слідом за ними з’являються рослини, — наводяться в прес-релізі Чиказького польового музею слова керівника дослідження Метью Нельсена (Matthew P. Nelsen). — Люди думали, що та давня колонізація суші відбувалася за тим же сценарієм. Але ми бачимо, що лишайники насправді з’явилися пізніше, ніж рослини”.

Усі відомі викопні залишки лишайників молодше, ніж найдавніші знахідки складних рослин. Однак це зазвичай пояснюється поганим збереженням лишайників в гірських породах, а також неможливість однозначно віднести до симбіотичних спільнот виявляються у древніх відкладеннях сліди грибів, водоростей і бактерій.

Тому вчені пішли іншим шляхом. Вони вирішили за допомогою генетичних методів з’ясувати, коли виникли тісні відносини між цими біологічними групами. Вони вивчили еволюційну історію грибів аскоміцетів і зелених водоростей, з яких часто складаються лишайники.

Виявилося, що ознаки симбіозу у досліджуваних груп з’явилися значно пізніше, ніж на суші поширилися судинні рослини.

“Лишайники не так старі, як ми думали. Вони не покривали сушу задовго до того, як на ній з’явилися рослини і тварини. Це більш молодий вид симбіозу, — каже Нельсен. — Це схоже на почуття, яке відчуваєш, коли дізнаєшся справжню історію своєї родини у результаті аналізу ДНК предків. Наше уявлення про ранню еволюцію складних екосистем на Землі повністю змінилося”.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button