Здоров'я

Чим корисний денний сон

В дитинстві багато з нас засмучувалися, коли батьки вкладали вдень спати і вважали це марною тратою часу, який так необхідний для ігор з друзями. Дорослі навпаки, були б раді днем прилягти, але де віднайти час. А хтось має часу, але не впевнений, що денний сон корисний.

Особливості денного відпочинку

Однозначно можна сказати, що вдень спати корисно. Такий сон не менш важливий, ніж нічний. В першу чергу цей відпочинок буде на благо для мозку, який отримує можливість розслабитися і стати на паузу. Денний сон збільшує стійкість до стресів, знижує гіпертонікам тиск, несе добрий настрій, регулює серцево-судинну діяльність, що поліпшує фізичний і емоційний стан, пам’ять. Крім того, вчені прийшли до висновку, що сон в середині дня підвищує працездатність. Знаючи про це, багато власників фірм в Китаї, Японії, ряді європейських держав, позитивно ставляться до денного сну підлеглих і навіть збільшують тривалість обідньої перерви в спеціально обладнаних приміщеннях.

Краще всього для денного сну підійде післяобідній час. Якщо ж прилягти ближче до вечора, в 4-5 годин, то у вашому режимі відбудеться збій і вночі розпочнеться період неспання.

У кожної людини індивідуальна потреба в денному сні, яка залежить від того скільки вона спала вночі. Сприятливий денний сон буває в двох ситуаціях — коли пробудження настає за 20 хвилин до настання фази глибокого сну або через 90 хвилин після відходу до сну, щоб уникнути фазу глибокого сну і виспатися. Якщо пробудження настає у невідповідний час, то людина не відчуває себе відпочилою. Ба більше, можуть з’явитися млявість, сонливість, загальмованість.

Виникає питання — яким чином відстежити ці дві різні фази (швидкого і повільного сну). Це можна зробити двома способами: за допомогою фітнес-браслета, який визначить найкращий момент для пробудження, або розрахувати час самостійно. Щоб досягти своєї мети, необхідно кілька днів дотримуватися одного часу для відходу до сну і підйому. І при цьому поступово пересувати стрілки своїх внутрішніх годин на 15-20 хвилин. За допомогою такого досвіду можна дізнатися, коли найзручніше прокидатися, тобто відчувати себе після пробудження бадьорим.

Коли не варто спати вдень

Зловживання сном також шкідливо, як і його дефіцит.

Коли на полуденний відпочинок йде 2-3 години, то виходить перебір, який негативно позначиться на стані здоров’я. У результаті знизиться працездатність, увага стане розсіяною.

Варто враховувати, що людям, зануреним у глибоку депресію, короткочасний сон не піде на користь. Важливо знати, яка тривалість денного відпочинку необхідна. Коли людина перебуває в пригніченому стані, її не можна будити під час фази глибокого сну, інакше це може негативно позначитися на самопочутті. У такій ситуації варто вдатися до поради психотерапевта.

Можливість денного сну часто залежить від об’єктивних обставин. Якщо у вас вільний робочий графік, то варто подрімати хоча б півгодини після обіду. Іншим працюючим людям доведеться обійтися без денного сну, але нічого небезпечного в цьому немає.

Як організувати нічний сон

Якщо неможливо прилягти вдень, то необхідно так організувати нічний відпочинок, щоб сон був міцним і повноцінним. Тому важливо лягати ввечері в один і той же час, ізолювати себе від сторонніх подразників — гучних звуків, яскравих лампочок, дискомфортного ліжка. Також необхідно виключити вживання жирної їжі на ніч, відключити телефон, не допускати в спальню домашнього кота або собаку. Занадто тепла ковдра теж може стати перешкодою солодкого сну.

При гарній організації нічного відпочинку, можна цілком обійтися без денної дрімоти.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button