Наука

Чому діти поводяться імпульсивно і агресивно

Вчені виявили зв’язок між обмеженнями в дитинстві та імпульсивною поведінкою, що призводить до залежностей, пізніше в житті. Ефекти депривації збережуться до глибокої старості.

Людська риса “імпульсивність” (як перевага негайного задоволення) пов’язана з великими витратами на нездорову, висококалорійну їжу. Дослідження показали, що діти, які живуть в умовах бідності і відсутності продовольчої безпеки, як правило, в дорослому віці мають більш високий індекс маси тіла. Таким чином різні обмеження через погане фінансове становище в дитинстві – призводять до імпульсивності і зайвої ваги. Дослідники також вивчали імпульсивну поведінку людей похилого віку.

Дослідники зі школи психології Астонського університету, США, виявили зв’язок між депривацією (обмеженнями) у дитинстві та імпульсивною поведінкою, що призводить до залежностей у подальшому житті. Результати, що стали кульмінацією шестирічного дослідження, також виявили додатковий зв’язок між імпульсивністю, ожирінням і кризою вартості життя. Вчені дослідили 146 дітей, які живуть у найбідніших районах Англії, і порівняли їх з дітьми, які живуть у найбагатших районах.

Дітям дали вибрати: взяти тут і зараз невелику суму грошей (наприклад, 1 фунт стерлінгів), отримувати 10 фунтів на тиждень або навіть більше через рік. Те, як довго людина готова чекати велику суму грошей, можна використовувати для розрахунку «ставки дисконтування», яка показує, наскільки час очікування як би знижує вартість грошей. Імпульсивна людина може віддати перевагу 1 фунту зараз, оскільки 10 фунтів через півроку «знижуються», тобто не мають великого значення. Менш імпульсивна людина готова чекати півроку за 10 фунтів, але не чекати цілий рік за 15 фунтів. Ставка дисконтування є мірою розуміння, наскільки людина імпульсивна.

Коментуючи результати, професор Річард Танні, голова школи психології Астонського університету, сказав, –

«результати показали, що діти, які живуть в неблагополучних районах, мали значно більш високі ставки дисконтування, незалежно від віку або інтелекту. Так, позбавлення були причиною у виборі дітей. Ця перевага негайних результатів є стійкою рисою особистості, яка залишається постійною протягом усього життя людини».

Вчені так само вивчили імпульсивність більш ніж 1000 літніх людей у віці від 50 до 90 років. Дослідження показало, що люди похилого віку, які живуть у найбільш неблагополучних районах, віддавали таку ж перевагу меншим фінансовим результатам (тобто 1 фунту), як і діти в першому дослідженні. Виявлено, що робота людини передбачала вибір, який вона робила. Дорослі, які працюють в технічних або рутинних професіях (механіки або прибиральники) воліють швидко отримати менші суми грошей, ніж чекати великих сум, в порівнянні з людьми професійних професій (інженери або вчені).

Так, імпульсивність не тільки пророкує ожиріння у цілих груп населення, а й говорить про те, чому в небагатих районах у населення гірше показники здоров’я.

“Люди, які пережили депривацію в дитинстві, частіше вважають за краще робити те, що може принести задоволення в короткостроковій перспективі, але в довгостроковій перспективі це нездорово: переїдання, вживання наркотиків, куріння сигарет та азартні ігри», — пише професор Танні.
“Депривація є одним із багатьох факторів, які можуть призвести до імпульсивної поведінки протягом усього життя людини. Генетика також відіграє роль у імпульсивності. Політики нічого не можуть зробити з генами людини, але вони можуть впливати на психічне і фізичне здоров’я нації в довгостроковій перспективі, зведення до мінімуму дитячої бідності. Якщо цього не зробити, то будуть довгострокові наслідки», — підсумував професор Річард Танні.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments