Екологія

30-річне дослідження показало користь дерев у місті

30-річна кампанія з посадки дерев у Портленді, штат Орегон, дозволила дослідникам показати, що кількість рослинності на вулиці пов’язана зі зниженням смертності і що зв’язок стає сильнішим у міру зростання дерев.

tree in the city Фото від NONGAMT

Протягом останніх 30 років некомерційна організація «друзі дерев» висаджувала дерева вздовж вулиць Портленда, штат Орегон, США. Тепер дослідження показало, що кожне посаджене дерево було пов’язане зі значним зниженням смертності від нещасних випадків і серцево-судинних захворювань (на 20% і 6%). Вчені підрахували, що щорічні економічні вигоди від посадки дерев значно перевищують витрати на їх утримання.

“Більшість досліджень використовують супутникові знімки для оцінки вегетаційного індексу, які не розрізняють різні типи рослинності і не можуть бути безпосередньо переведені в реальні заходи»,
— говорить Пайам Дадванд, дослідник ISGlobal і старший автор дослідження. Так, вчені скористалися природним експериментом, який проходив у місті Портленд. Дослідницька група розглядала кількість дерев за попередні 5, 10 або 15 років. Вони пов’язали цю інформацію зі смертністю від серцево-судинних, респіраторних або невипадкових причин у тому ж районі, використовуючи дані Орегонського Управління охорони здоров’я.

У підсумку, в районах, де було посаджено більше дерев, рівень смертності (смертей на 100 000 людей) був нижче. Ця асоціація була значущою для серцево-судинної та «неаварійної» смертності (тобто для всіх причин, за винятком нещасних випадків), особливо для чоловіків та людей старше 65 років.

Крім того, зв’язок посилювався у міру старіння та зростання дерев: зниження рівня смертності, пов’язане з деревами, посадженими 11-15 років тому (30%), було вдвічі більшим, ніж у дерев, висаджених у попередні 1-5 років (15%). Так, старі і великі дерева пов’язані зі значним зниженням смертності і їх збереження може бути особливо важливим для громадської охорони здоров’я.

Звичайно, дослідження не дає прямого розуміння того, як дерева покращують здоров’я. Проте, факт, що великі і старі дерева роблять позитивний вплив на здоров’я говорить сам за себе, позаяк, наприклад, дерева краще очищають повітря від забруднень, знижують температуру і шум (три фактори, пов’язані з підвищеною смертністю).

“Ми спостерігали ефект як у зелених, так і в менш зелених районах: це говорить про те, що посадка вуличних дерев приносить користь обом»,
— говорить Джеффрі Х. Донован з Лісової служби Міністерства сільського господарства США. В аналізі враховувалися й інші фактори, які можуть впливати на смертність: дохід, освіта і расовий склад жителів району.

Автори підрахували, що вигоди від посадки дерев значно перевищують витрати: щорічні витрати на посадку та догляд за одним міським деревом у кожному зі 140 переписних районів Портленда коливаються десь від 3000 до 13000 доларів США, тоді як це принесе близько 14,2 мільйона доларів.

“Наші результати забезпечують важливу доказову базу для відчутних втручань, для збільшення тривалості життя міських жителів”, – підсумовує Дадванд.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments