Людина

Чому з віком час починає йти швидше

Реальне протікання часу часом сильно відрізняється від наших відчуттів. Чим старша людина, тим частіше від неї можна почути слова про швидкоплинність життя. Як насправді людина сприймає час і чому з віком він йде швидше? У нашому матеріалі ви знайдете відповіді на ці непрості питання.

Суб’єктивне відчуття часу у людей різного віку відрізняється. У молодих людей, як правило, воно тече повільніше, а у літніх — швидше. Як таке можливо? І як наш мозок сприймає час?

Як людина сприймає час

Сприйняття часу людським мозком — одне з питань, відповісти на яке вченим досі не вдалося. Реальне протікання часу часом може відрізнятися від наших суб’єктивних відчуттів. Це можна пояснити тим, що мозок відміряє час не так, як годинник. Рецептори на нашій шкірі можуть відчувати дотики й больові стимули, ми можемо бачити конкретні предмети за допомогою очей, але органу чуття, який дозволив би точно відміряти час, у людини просто немає. Проте, у багатьох людей є відчуття, що з віком час йде швидше.

Американські фізики з Університету Дьюка у 2019 році знайшли відповідь на хвилююче багатьох питання — чому з віком час йде швидше. На думку дослідників, ці відчуття можна пояснити швидкістю, з якою людський мозок отримує й обробляє інформацію. Тіло старіє, а разом з ним збільшуються в розмірах і ускладнюються сплетення нервів і нейронів. Це знижує швидкість проходження сигналів між ними. Виходить, що з віком мозок повільніше обробляє нові образи. Але чому ж тоді створюється відчуття, що чим ти старше, тим часом йде швидше? За один і той же відрізок часу літні люди переглядають менше нових зображень, ніж молоді. Виходить, що для отримання однієї й тієї ж візуальної картини літні витрачають більше часу, цим і пояснюється відчуття швидкоплинності часу в старості.

Відчуттям часу «відає» мозок. Як саме мозок сприймає час? Раніше дослідники навіть показали, що це почуття розподілено між різними областями органу мислення, які визначають, наприклад, потреба в сні, періоди для приймання їжі й так далі. Але точність такого відчуття часу рівно така, яка необхідна для існування і підтримки функцій організму. Мозок не вміє і не повинен вміти визначати час з точністю до секунд і хвилин, адже ділити час на відрізки придумала людина, а не природа.

Чому з віком час йде швидше: відповідь вчених

Щоб кількісно заміряти ефект прискорення часу, американський вчений в кінці минулого століття провів експеримент на самому собі: протягом 35 років він заміряв свої показники здоров’я і, в тому числі відміряв, скільки секунд для нього тривала хвилина. Для цього вчений включав секундомір і починав вважати про себе секунди. Після закінчення хвилини на секундомірі, дослідник відзначав, скільки нарахував секунд самостійно. Підтвердилася гіпотеза: чим старіше, тим швидше йде час? Виявилося, що суб’єктивна тривалість хвилини до 60 років дійсно зменшується на кілька секунд в порівнянні з 25 роками. Сам вчений пояснив це зміною добовий і інфрадіанних ритмів організму. Перші регулюють біологічні процеси в межах доби, а другі — в межах від 1 до 30 днів.

Різні дослідники сходяться в тому, що за наше сприйняття часу відповідають чотири ділянки кори головного мозку. Виявлено це було внаслідок спостережень за дітьми з синдромом Туретта. Перший сидром характеризується множинними моторними тиками й діти, що хворіють ним, точніше ніж інші оцінюють невеликі інтервали часу. Пов’язано це з активною роботою префронтальної кори головного мозку, через те, що такі діти намагаються контролювати свої тики. Подібні спостереження дають зрозуміти як і чому саме людина сприймає час.

В іншому дослідженні американські вчені пояснили цей ефект уповільненням швидкості роботи мозку. Згідно з авторами роботи, з віком мозок починає помічати менше деталей, які зазвичай допомагають краще оцінити хід часу, тому здається, ніби час проходить дуже швидко. Також свій вплив надає те, що людина щодня робить одні й ті ж дії. В кінцевому підсумку ці дії мозок починає помічати все менше і менше, здійснюючи їх на автопілоті. Такі дії стають менш помітними й людині здається, що чим він старший, тим час йде швидше.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button