Здоров'я

Чому виникає харчова непереносність?

Харчова непереносність – це функціональна або структурна непереносність харчових продуктів, яка не є імунологічною та нетоксичною за своїм походженням, але основана на хімічному складі.

Третій тип харчової непереносності включає ефекти, викликані фармакологічно активними амінами і іншими з’єднаннями, присутніми у харчових продуктах. Таким чином, харчова непереносність описує ряд пов’язаних з їжею симптомів, які не є імунологічно опосередкованими. Це становить більшість харчових реакцій.

Функціональна непереносність

Функціональна харчова непереносність не пов’язана зі структурними порушеннями травного тракту, але може бути пов’язана з дефіцитом ізольованого ферменту. Яскравим прикладом функціональної харчової непереносності є несприйняття лактози.

Ферментативні дефекти

Непереносність вуглеводів пов’язана з нездатністю перетравлювати і поглинати сорбіт, фруктозу і інші прості цукри. Дефіцит лактази є найвідомішим і є причиною непереносності молока і інших молочних продуктів, які містять лактозу, також відому як молочний цукор.

Інші приклади включають ізольований або комбінований синдром мальабсорбції дисахарида, який запобігає абсорбції сахарози, лактози та інших дисахаридів, як одного, так і всіх разом. На додаток до цього, є дефіцит мальтази, галактазы або сахарози.

Коли ці цукри не всмоктуються належним чином, вони досягають товстої кишки у збільшеній кількості, що призводить до надмірної ферментації і бактеріального розростання. Виробництво осмотичних цукрів і продуктів їх ферментації у великих кількостях викликає такі симптоми, як метеоризм і діарею.

Бактеріальне розростання тонкої кишки

Пацієнти з підвищеним ризиком бактеріального розростання включають тих, хто піддався хірургічному лікуванню шляхом резекції кишківника або знаходяться на хронічному лікуванні інгібіторами протонної помпи, такими як ранітидин або омепразол. Це призводить до появи симптомів харчової непереносності після приймання ряду продуктів з-за виділення в кишківнику надлишкових продуктів бактеріального розкладання.

Активні речовини у харчових продуктах

Багато продуктів містять сполуки з притаманною біологічною активністю, такі як:

  • Саліцилати, як в каррі, перці і деяких спеціях, а також фрукти, такі як родзинки, султанші, апельсини та груші.
  • Біогенні аміни, такі як гістамін, серотонін або тирамін, як в шоколаді, можуть призвести до непереносності через нестачу ферментів, таких як діаміноксидаза або гістамін N-метилтрансфераза. Продукти, які багаті гістаміном, містять ферментовані продукти, такі як квашена капуста, витриманий сир і червоне вино.

Індивідуальні непереносності

Деякі речовини викликають індивідуальну непереносність, наприклад:

  • Сульфіти, які використовуються у винах і деяких ліках
  • Глутамат натрію, який використовується в якості підсилювача смаку в багатьох продуктах
  • Фарбувальні та консервуючі агенти, такі як бензоати і тартразинові барвники
  • Штучні підсолоджувачі, такі як аспартам

Структурна непереносність

Структурна непереносність обумовлена ненормальною структурою травного тракту; наприклад, це відбувається з дивертикулами кишківника. Тут їжа потрапляє в пастку в результаті розростання бактерій. Виробництво аномальних продуктів бродіння призводить до вторинних шлунково-кишкових симптомів, таких як здуття живота і діарея.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button