Здоров'я

Стресом можна заразитися

Біди інших людей, навіть тих, яких ми взагалі не знаємо, підвищують у нас рівень стресових гормонів.

Навіть якщо ви процвітає, не знаючи потрясінь, неприємних ситуацій і т. п., вам все одно не уникнути чужих бід: досить включити телевізор, зайти в Інтернет, зрештою, просто вийти на вулицю. Від чужого стресу можна сховатися хіба що в непрохідному лісі. Але чи так уже варто турбуватися про те, що чужі прикрості проникають в наше життя? Адже чужі біди – це чужі біди, і наскільки б співчутливі ви не були, безпосередньо вони вас не стосуються, чи не так?

stres_500

І все ж чужі біди … шкідливі. Як з’ясували вчені з Інституту мозку і когнітивних процесів людини Товариства ім. Макса Планка (Німеччина), стрес цілком може бути заразлним. Експеримент, який поставили Вероніка Енгерт (Veronika Engert) і її колеги, виглядав так: піддослідного ганяли через математичні тести та інтерв’ю, та так, що у нього почався стрес (рівень якого перевіряли по гормональних змінам); при цьому за подіями спостерігала інша людина, яка безпосереднього стресу ні від чого не відчувала.

Читайте також: Рейтинг професій за рівнем стресу

Як пишуть автори роботи в журналі Psychoneuroendocrinology, стрес передавався від однієї людини до іншої: в середньому у 26% спостерігачів рівень стресового гормону кортизолу теж підвищувався.

Ефективність зараження була вище, якщо стресований і спостерігач знаходилися в особистих стосунках. У цьому випадку стрес передавався в 40 % випадків. Але навіть якщо піддослідні не знали один одного, заразливість все одно була досить високою, спрацьовуючи в 10 % випадків. Тобто емпатичний стрес, як його називають дослідники, давав про себе знати навіть без стійких емоційних зв’язків між людьми.

Ефективність передачі стресу залежала від способу спостереження, однак різниця тут була не дуже великою. Якщо хтось бачив стресованого безпосередньо в момент психологічного навантаження через одностороннє дзеркало, то у відповідь стрес виникав у 30 %. Якщо ж чужий стрес показували у відеозапису, то відгук був у 24 % випадків. Тут ми, зрозуміло, згадуємо про телевізор: нам не обов’язково бути особистими свідками людських горя і бід, досить подивитися їх по ТБ, щоб стрес передався і нам.

При цьому, що цікаво, чоловіки і жінки відчували чужий стрес однаково. Згадаймо, що говорять про жінок: вони, мовляв, більш чутливі і емпатичніші, та й самі вони люблять так себе характеризувати. Однак, як бачимо, у здатності перейматися чужим стресом чоловіки нітрохи не поступаються протилежній статі.

Про те, що «чорнуха» по ТБ і в Мережі може впливати на психологічний стан, ведеться багато розмов, але в даному випадку ми маємо справу з роботою, в якій ці розмови підтверджені експериментом і аналізом фізіологічних – гормональних – змін. Що ж до наслідків такого стресу, то вони можуть бути самими різними.

Читайте також: Жінка курить від стресу, а чоловік від радості

Початково стрес виник як адаптивна реакція організму, що допомагає вибратися з важкої ситуації, але коли стресові зміни стають хронічними, коли стрес, що називається, переходить у повільну стадію, ось тоді і виникає загроза здоров’ю: стрес шкодить імунітету, провокує запалення, хвороби серця, злоякісні пухлини і т. п.

Відкрита варазливість стресу надає всьому цьому ще більшу актуальність – правда, не дуже ясно, що в такому випадку робити: вимкнення телевізора та Інтернету навряд чи допоможуть, і потрібно або перетворитися на відлюдника, або постаратися зробити світ кращим, як би банально це не звучало…


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button