Екологія

Чи зможемо ми коли-небудь позбутися від усього виробленого сміття

Сьогодні стає зрозуміло, що якщо далі складувати сміття на звалищах, ми займемо всі придатні для життя місця. Як людство буде справлятися зі сміттям в майбутньому і чи зможе воно переробити всі накопичені відходи?

Наші звалища – погано організовані музеї, постійно поповнюються новими експонатами і розширюються з кожною секундою. Деякі з них, звичайно, вже повністю заповнені, і тепер там розміщується тільки історичне сміття. Було б чудово, якби ми знайшли якийсь спосіб припинити виробництво сміття замість того, щоб накопичувати його все більше за експоненціальним законом.

За словами експертів, деякі з існуючих звалищ можуть стати джерелами ресурсів в майбутньому, оскільки вони містять досить металів і інших корисних матеріалів. Але, швидше за все, ми очистимо лише невелику частину з них, рухомі отриманням прибутку або збереженням планети. Природа зрештою зможе очистити ці купи непотребу. При виконанні цього наші нащадки зможуть виявити на місці звалищ багато артефактів минулого, але до тих пір результати не будуть такими гарними.

Є дві кінцеві долі для звалища сміття розміром в декілька квадратних кілометрів і завтовшки в декілька десятків метрів. По-перше, вони можуть бути просто поховані і залишатися на своєму місці протягом багатьох мільйонів років. Такий процес може відбуватися на дельті або прибережній рівнині, як в Міссісіпі. Звалище буде все глибше опускатися під масами осадових порід і, кінець кінцем, може опуститися на кілька кілометрів під землю, стискаючись, нагріваючись і, можливо, зминаючись. Весь його вміст спресується і утворює «техновикопне». Цей новий вид породи буде химерним, але через сотні років значною мірою стане нешкідливим: токсини будуть розкладатися, а пластик перетвориться в крихку речовину, схожу на вугілля.

Інший вид природного «очищення» більш імовірний – і більш руйнівний. Звалища, які геологічно не поховані, рано чи пізно будуть зруйновані під дією вітру і зими – особливо поблизу узбережжя, яке часто атакується хвилями і приливами. Сміття з них ексгумують, викидається назад на поверхню, а потім переноситься течією, часто до далеких берегових ліній і на глибоке океанічне дно, наражаючи на небезпеку людей і інші живі організми. Цей процес вже йде в багатьох місцях по всьому світу (його можна побачити, наприклад, під час прогулянки по гирлу Темзи). Це великий і зростаючий фактор у розвитку відносин між нашими сміттям і планетою.

За матеріалами Gizmodo.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button