Наука

У М’янмі знайшли найдавнішого равлика

М’янма славиться своїми бурштиновими копальнями, у яких регулярно виявляються неймовірно древні останки істот, законсервованих в скам’янілій смолі. Нещодавно палеонтологам пощастило — їх поповнила колекцію чудово збережений равлик, вік якого становить 99 мільйонів років!

У бурштині можна знайти безліч живих істот, проте найменше серед них очікуєш побачити… равлика. Однак саме його палеонтологи виявили укладеним в окам’янілу смолу, вік якої становить приблизно 99 мільйонів років. Дивно, але за цей величезний проміжок часу прекрасно зберігся не тільки твердий панцир, але навіть м’які тканини!

Вчені знайшли равлика в М’янмі і датували роки його життя юрським періодом — тим самим, у часи якого по землі бродили тираннозаври, трицератопси і велоцираптори. Морфологія молюска дозволяє віднести його до сімейства наземних равликів Cyclophoridae. На сьогоднішній день це найбільш древній з коли-небудь знайдених на Землі равликів.

Як відомо, тіла равликів надзвичайно недовговічні. М’яке, драглисте тіло дуже швидко розкладається після смерті, а тонка і крихка шкаралупа рідко доходить до наших днів у якості скам’янілості. Тому равлики — рідкісні і дуже цінні знахідки для вчених.

«Скам’яніла смола володіє дивовижною якістю консервації, зберігаючи 3D-тіла в такому стані, ніби вони були спіймані в неї буквально вчора», пояснює палеонтолог Джеффрі Стілвел з Університету Монаша в Австралії.

Найімовірніше равлик була ще живий, коли потрапив в липку пастку. Про це свідчить витягнута форма тіла і бульбашка повітря, що утворилася в районі голови. Ймовірно, саме це і зіграло свою роль у процесі консервації — смола обволікала витягнуте тіло, повністю покриваючи його і захищаючи від мікробів і впливу навколишнього середовища. Зараз знахідка знаходиться в колекції Інституту палеонтології Дексу в Чаочжоу, Китай.

Кнопка «Наверх»
Закрыть