Всесвіт

Далекий сплеск випромінювання видав нейтронну зірку “переростка”

Астрономи спостерігали потужний сплеск гамма-променів, створений не новонародженою чорною дірою, а нейтронною зіркою надзвичайно великої маси. Вона протрималася порівняно довго, перш ніж руйнуватися в чорну діру, і вчені ще не з’ясували, як їй це вдалося.

©Nuria Jordana-Mitjans

Короткі гамма-сплески – це неймовірно потужні викиди енергії, найяскравіші в сучасному Всесвіті. Вони виникають при злитті нейтронних зірок одна з одною або з чорними дірами. Вважається, що якраз за ті частки секунди, протягом яких така система колапсує в нову чорну діру, вона і вивільняє стільки випромінювання, скільки Сонце створює за десяток мільярдів років. Вузький промінь гамма-сплеску видно на величезних навіть за космічними мірками відстанях, після чого залишається повільно гасне післясвічення на все більш і більш довгих хвилях.

Однак останні спостереження короткого сплеску гамма-променів GRB 180618a змінюють такі уявлення. Астрономи помітили його за допомогою космічної обсерваторії Swift, в галактиці, розташованій на відстані більше 10,5 мільярдів світлових років. Вже через пару хвилин після цього на об’єкт автоматично попрямував роботизований оптичний телескоп Liverpool, що працює в обсерваторії Роке-де-лос-Мучачос. Результати цих спостережень представлені в статті, опублікованій в The Astrophysical Journal.

Виходячи з характеристик гамма-сплеску Нурія Джордана-Мітджанс (Nuria Jordana-Mitjans) і її колеги визначили, що джерелом його послужила не чорна діра, а величезна нейтронна зірка, що залишилася після злиття двох нейтронних зірок менших розмірів. Вона проіснувала не менше доби перш ніж перетворитися в чорну діру, немов не відразу «помітивши», що час колапсувати.

“Команді вдалося знайти свідчення існування мета-стабільної, гіпермасивної нейтронної зірки, – прокоментував роботу італійський астроном Стефано Ковіно (Stefano Covino), – і це дуже важлива знахідка».

За словами Нурії Джордана-Мітджанс, подібні зірки не повинні зберігатися настільки довгий час, і чому ця протрималася так довго, поки що в точності невідомо. Вчені припускають, що це може бути пов’язано з надзвичайно швидким обертанням і потужними магнітними полями нейтронної зірки. На деякий час вона перетворилася в мілісекундний магнетар, який і викидав потоки гамма-сплеску.

При цьому речовини, які розлітаються навколо хмари прискорювалися магнетаром до навколосвітніх швидкостей. Розжарюючись, вони створили післясвічення, яке спостерігав наземний оптичний телескоп. Це випромінювання виявилося незвично яскравим, на порядки більше звичайного для таких подій. Однак тривало воно недовго і вже через 35 хвилин згасло.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments