Земля

Вчені з’ясували, з якої відстані наднова вб’є життя на Землі

Астрономи з’ясували, що наднові, якщо вони розташовані на відстані 50 світлових років від Землі, можуть викликати масові вимирання тварин, йдеться у статті в Astrophysical Journal.


“До недавнього часу наші колеги вважали, що “радіус поразки” наднових становить близько 25 світлових років. Ми вважаємо, що вони не врахували ряд факторів і що насправді він наближається до приблизно 50 світлових років. Ми провели ці розрахунки з тієї причини, що нещодавно з’ясувалося, що найближчі до Землі рештки наднової насправді розташовані в два рази ближче, ніж вважалося раніше”, — розповідає Адріан Мелотт (Adrian Melott) з університету Канзасу в Лоуренсі (США).

Космічні диригенти еволюції

У минулому році астрономам вдалося знайти перші однозначні сліди того, що близько 2,6 і 8,7 мільйона років тому поверхня Землі і інших планет Сонячної системи бомбардувалася променями близьких до нас наднових. Сліди цих спалахів були знайдені в космосі супутником ACE, на дні океанів Землі і навіть у зразках порід, доставлених на Землю експедиціями програми “Аполлон”.

Спочатку вчені вважали, що сталися вибухи зірок на відстані приблизно 300-600 світлових років від Землі. Мелотт і його колеги, рік тому прорахували їх наслідки для життя на Землі. Вони прийшли до висновку, що ці сплески не могли знищити озоновий шар або всю атмосферу планети, але помітно прискорили темпи еволюції і могли послужити поштовхом до народження людства.

У новій роботі команда Мелотта була змушена переглянути прогнози, так як з’ясувалося, що більш рання наднова спалахнула на відстані в 150, а не 300 світлових років у сузір’ї Тукана або Годин. Настільки невелика дистанція між померлою зіркою і Землею примусила вчених задуматися над тим, чи змогла б вона викликати масове вимирання тварин.

Використовуючи комп’ютерну модель наднової другого типу, Мелотт і його колеги вирахували ту частку ультрафіолету, звичайного світла і космічних променів високої енергії, яка повинна була досягти Землі, і перевірили, чи змогли б вони “пробити” озоновий щит і нижні шари атмосфери планети.

Зірка смерті

Як показали ці розрахунки, скорочення відстані між планетою і надновою всього в два рази повинно було в сотні або десятки тисяч разів збільшити кількість космічних променів високої енергії, які досягають нижніх шарів атмосфери Землі, але майже не вплинути на те, як на неї впливають рентген і ультрафіолет.

Подібне “бомбардування” Землі важкими частинками, за словами авторів статті, повинно було не просто збільшити швидкість накопичення мутацій в ДНК тварин, але і викликати мікровимирання і масові пожежі через блискавки, які народжують космічні промені, що проникли в нижні шари атмосфери. Щільність озонового шару знизиться на 25% на десятки тисяч років, що близько до рівня знищення всього життя на Землі (33%), але не досягає її.

Сліди подібних подій, як відзначають дослідники, вже були знайдені в Африці в породах, що сформувалися 2,1-2,6 мільйона років тому. У цей час більша частина лісів континенту зникла, в тому числі і через масові пожежі, а багато видів великих тварин зникли або були замінені короткоживучими видами, менш схильними до раку і мутацій.

Незвично висока сила дії космічних променів на атмосферу, як вважає Мелотт, говорить про те, що “радіус поразки” наднових набагато більший, ніж було прийнято вважати. На його думку, спалахи наднових повинні знищувати життя в радіусі 50 світлових років, а не 10 чи 25 світлових років, як було прийнято вважати раніше.

Як підкреслюють астрономи, вибухи наднових на таких відстанях Землі не загрожують, однак це слід враховувати при дискусіях про можливий вплив таких “мертвих” зірок на еволюцію життя на нашій планеті та її можливе зникнення у минулому.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button