Наука

Синє світло LED-ламп пригнічує синтез мелатоніну у диких тварин

Хоча світлодіодне освітлення стало звичною частиною нашого життя, воно може виявитися вкрай шкідливим для нічних видів тварин. На прикладі кенгуру, які ночами шукають корм в університетському містечку, випускниця університету Ла-Троба продемонструвала шкідливий вплив LED-ламп на цих австралійських сумчастих.

Кенгуру Євгенії під світлодіодними лампами / © phys.org

Гормон мелатонін, що виділяється мозком, – регулятор циркадного ритму у живих організмів. Залежно від виробленої кількості мелатоніну ми або спимо, або не спимо — все залежить від світлочутливого білка в наших очах, меланопсину. Коли світло певних хвиль впливає на меланопсин, вироблення мелатоніну пригнічується.

У природних умовах придушення синтезу мелатоніну відбувається з пробудженням, під впливом денного світла. Причому найкраще на меланопсин діє синє світло з довжиною хвилі від 420 до 440 нанометрів. І, на жаль, тепер в Австралії повнісінько джерел такого світла – відтоді як місцевий уряд прийняв рішення замінити старі лампи розжарювання світлодіодними.

Оскільки білі світлодіодні лампи випромінюють багато світлових хвиль синього спектра, вони викликають проблеми зі здоров’ям у нічних видів тварин. Алісія Дімовскі, випускниця університету Ла-Троба (Австралія), протягом десяти тижнів вивчала кенгуру Євгенії, які ночами відвідують університетське містечко, і виявила у них значне зниження рівня мелатоніну.

Однак досить швидко знайшлося рішення: заміна білих світлодіодів бурштиновими (випромінюють світло червоно-оранжевого спектру) привела до відновлення звичайного гормонального фону у кенгуру, якби вони шукали їжу в звичній нічній темряві.

Це дуже важливо, оскільки у кенгуру Євгенії сезонне зміна освітленості впливає на процеси спарювання і розмноження, тому зниження рівня світлового забруднення допоможе зберегти багато видів диких тварин і дозволити їм благополучно уживатися з людьми.

Порівняння світлових хвиль, що випромінюються білими (ліворуч) і бурштиновими (праворуч) світлодіодними лампами / © particle.scitech.org.au

Крім регуляції циркадних ритмів, мелатонін важливий і для імунної системи: він діє як антиоксидант, захоплюючи вільні радикали і перешкоджаючи розвитку окисного стресу. Ймовірно, заміна білих світлодіодів бурштиновими, що випромінюють “безпечне” світло, допоможе диким тваринам не тільки відрегулювати цикли сну і неспання, а й зміцнити здоров’я.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button