Здоров'я

Депресія і тривожний розлад можуть провокувати рак

Учені з Великобританії і Австралії повідомили, що розлади психіки, такі, як депресія і тривожність, можуть збільшувати ймовірність захворювання деякими видами раку. Дослідження вели фахівці з Університетського коледжу в Лондоні, Единбурзького і Сіднейського університетів. Прямий причинно-наслідковий зв’язок вони не знайшли, проте відзначили, що результати їх роботи підтверджують популярну думку про існування психосоматики – впливу психологічного стану людини на фізичний.

Щоб перевірити, чи впливають розлади психіки на схильність до певних видів раку, дослідники проаналізували дані 16 наукових праць, опублікованих у 1994-2008 роках – 13 досліджень відбулися у Великобританії і ще три – в Шотландії. Всього учасників (чоловіків і жінок старше 16 років, що не страждали від раку на початок дослідження) було понад 163 тисячі. Кожен з них заповнив анкету, в якій містилися в тому числі дані про його / її психологічний стан. Після заповнення за респондентами спостерігали в середньому протягом дев’яти з половиною років, за цей час 4353 людини померли від раку.

Потім учені порівняли, наскільки вища ймовірність смерті від раку була серед пацієнтів з високим рівнем психологічного дискомфорту (депресією, тривожним розладом), порівняно з тими, чия психіка була повністю здорова. До уваги також були прийняті такі фактори впливу, як вік, стать, освіта, соціально-економічний статус, індекс маси тіла, схильність до куріння і вживання алкоголю. З’ясувалося, що у пацієнтів з серйозними розладами психіки смертність була вище за кількома напрямами – вони частіше вмирали від раку кишечника, підшлункової залози, простати, стравоходу, а також лейкозу.

Автори дослідження відзначили, що, можливо, насправді причину і наслідок потрібно поміняти місцями – є ймовірність, що це хвороба викликала занепокоєння і психологічний дискомфорт. Фахівці провели повторний аналіз, виключивши з дослідження пацієнтів, що померли від раку в перші п’ять років після заповнення опитувальника, проте висновки не змінилися, таким чином, швидше за все, розлади психіки розвивалися раніше, ніж рак.

Депресія – досить поширене захворювання. Наприклад, під час вагітності нею страждає кожна сьома жінка, причому її стан відображається і на майбутню дитину – вона може народитися з меншою вагою. Співробітники Університету Огайо з’ясували, що у майбутніх мам у крові змінюється рівень білка – нейротрофічних фактори мозку. Знижена концентрація цього білка, згідно з раніше опублікованими науковими роботами, асоціюється з депресією на різних стадіях.

Вчені взяли зразки сироватки крові у 139 жінок різних рас під час і після вагітності і виявили падіння рівня нейротрофічних фактора мозку протягом всіх триместрів вагітності, а потім підйом – вже після пологів. У темношкірих жінок рівень білка був значно вищий. Фахівці запропонували у випадку депресії у вагітних жінок використовувати або медикаментозне лікування, якщо це можливо, або помірні фізичні навантаження.

Натхнення: zdorovie.com


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button