Здоров'я

Кинути палити по-науковому: методи, які дійсно працюють

Про те, що куріння небезпечно для здоров’я, знають всі: про це раз у раз нагадують соціальна реклама і лякають ілюстрації на пачках сигарет. Незважаючи на це, число курців знижується дуже повільно. Навіть ті, хто щиро хоче кинути палити, стикаються з труднощами – все тому, що кинути палити дійсно непросто. Розберемося, які методики відмови від тютюну найбільш ефективні з точки зору вчених.

Image by Sammy-Sander from Pixabay

Раз і назавжди: різка відмова від куріння

Нерідко можна почути, що кидати палити потрібно різко і рішуче – такий спосіб ефективніше, ніж поступове зниження числа сигарет в день. В англомовних країнах практика моментальної “зав’язки” навіть отримала особливу назву – “cold turkey”. Автори наукових досліджень регулярно порівнюють цей метод з іншими і найчастіше приходять до висновку: рішуча відмова від тютюну дійсно працює краще, ніж послідовне зниження дози нікотину. 

У 2016 році цей висновок підтвердили оксфордські вчені разом з колегами з інших британських університетів (їх стаття опублікована в журналі Annals of Internal Medicine). В експерименті брали участь 697 дорослих курців, які збиралися відмовитися від нікотину протягом двох тижнів. Всі вони отримували замісну терапію – їм роздавали нікотинові пластирі і спреї.

Добровольців розділили на групи: в одній кидали палити «раз і назавжди», учасники іншої зменшували число сигарет поступово. Через місяць після початку експерименту вчені підбили перші підсумки. Від куріння успішно утримувалися 49% тих, хто “зав’язав” різко, і 39% волонтерів з другої групи. Через півроку після старту до шкідливої звички не повернулися 22% прихильників «cold turkey» і 15,5% тих, хто вибрав поступову відмову.

Цей ефект спостерігали й інші дослідники. Можливе пояснення запропонували вчені з Університету Вермонта, їх роботу в 2007 році опублікував журнал Addiction. На думку вчених, ті, хто вибирає поступовий шлях, часто менш мотивовані: знижуючи число сигарет потроху, вони намагаються відтягнути момент повної відмови від нікотину.

Щоб підвищити шанси на успіх при рішучій “зав’язці”, експерти рекомендують ще до початку спроб продумати, ніж заміщати звичні дії, пов’язані з курінням: наприклад, випивати склянку води замість ранкової сигарети. Іншу ефективну заміну рекомендують психологи з Університету Плімута: в 2014 році вони з’ясували, що партія гри в «тетріс» знижує бажання закурити в середньому на 24%.

Додай азарту: суперечки на гроші

Ще один ефективний метод відмовитися від шкідливої звички – фінансовий стимул, при цьому ризик власними грошима мотивує краще, ніж можлива винагорода. Це підтвердив експеримент, який провели в Пенсільванському університеті (його опис опублікували в журналі New England Journal of Medicine в 2015 році).

У дослідах брали участь 2538 курців, їх успіхи у відмові від звички відстежували за допомогою тестів, що виявляють наявність нікотину в організмі. Добровольці проходили перевірки через два тижні, місяць і півроку після офіційної відмови від сигарет.

Частина волонтерів за кожен успішно пройдений тест отримувала 200 доларів, а тим, хто протримався півроку, виплачували ще 200 доларів премії – разом учасники могли заробити 800 доларів. Інша (менша) група перед початком дослідів внесла депозит в 150 доларів: успішно завершивши програму, вони отримували назад свої гроші і премію в 650 доларів.

Особистий внесок виявився ефективнішим: хоча доходи другої групи в підсумку були нижчими, її учасники частіше домагалися своєї мети і кидали палити. Через рік після початку дослідів від куріння утримувалися 17% людей з «депозитної» групи і 8% тих, хто отримував тільки премію. Варто уточнити, що пожертвувати своїми грошима спочатку погодилася лише мала частина добровольців (близько 13%), тому з точки зору суспільної користі краще працює варіант з премією: він дозволяє утримати від куріння більше людей. Але для тих, хто сам вирішив кинути шкідливу звичку, суперечка на солідну суму може стати непоганим аргументом на користь здорового способу життя.

Кидаємо разом: підтримка близьких

Відмовитися від куріння нелегко в принципі, але ще важче впоратися з цим на самоті. Вчені з Університетського коледжу Лондона з’ясували: якщо від звички відмовляються обидва партнери в парі, ймовірність успіху значно вище, ніж якби один з них продовжував палити. Роботу опублікували в журналі JAMA Internal Medicine в 2015 році.

Дослідники вивчили дані про 3722 британських парах старше 50 років, які живуть разом. За підтримки партнера відмовитися від тютюну вдалося 50% жінок і 48% чоловіків. У парах, де другий чоловік продовжував дотримуватися шкідливої звички, успішно відмовилися від тютюну лише по 8% чоловіків і жінок. Цікаво, що спроби разом скинути зайву вагу виявляються не такими успішними: навіть при спільних зусиллях схуднути вдавалося 36% жінок і 26% чоловіків.

Сказати тютюну “ні” допомагає і підтримка друзів в соціальних мережах. У 2015 році канадські вчені порівняли ефективність програми Break It Off, розробленої для підтримки тих, хто кидає палити, та традиційної телефонної гарячої лінії. Учасниками експерименту стали канадці у віці від 19 до 29 років: вони повинні були протриматися без сигарет як мінімум місяць. Додаток, що працює з соцмережами, допоміг впоратися із завданням 32% відсоткам добровольців, а телефонні консультації спрацювали лише для 14% волонтерів.

Чарівна таблетка: замісна терапія і препарати

Побороти тягу до тютюну дозволяють не тільки поведінкові, але і «хімічні» методи. Найбільш вивчений з них – нікотинозамісна терапія. Ця назва об’єднує всі способи, які допомагають постачати організм невеликими дозами нікотину, щоб послабити прояви «синдрому відміни» і полегшити відмову від сигарет.

Сьогодні існує безліч засобів для доставки маленьких доз нікотину в організм: спеціальні пластирі, жувальні гумки, льодяники, інгалятори, Спреї для носа і порожнини рота. Дослідження показують, що ці методи працюють однаково ефективно – можна вибрати будь-яку зручну форму. У 2015 році нікотинові пластирі і жувальні гумки увійшли до переліку основних лікарських засобів Всесвітньої організації охорони здоров’я.

Image by Ryan McGuire from Pixabay

Методи майбутнього: фермент-конструктор і навчання уві сні

Сьогодні вчені працюють і над принципово новими експериментальними методами боротьби з курінням. Одним з них може стати «вакцина» проти шкідливої звички: такий препарат створюють вчені з науково-дослідного інституту Скриппса в США.

За планами вчених, цей засіб зможе руйнувати нікотин в крові курця ще до того, як небезпечна речовина досягне мозку. Для цього дослідники запропонували використовувати фермент NicA2: він прискорює окислення нікотину, перетворюючи його в безпечне для організму з’єднання. Цей фермент виробляють знайдені в грунті бактерії Pseudomonas putida, проте «природний» NicA2 швидко виводиться з людського організму.

Вчені вдосконалили фермент, додавши до нього послідовність амінокислот, що дозволяє NicA2 зв’язуватися з альбуміном – білком, який постійно присутній в крові і руйнується набагато повільніше. Препарат успішно випробували на лабораторних щурах, але люди зможуть скористатися ним нескоро: дослідники шукають способи ще продовжити термін «життя» ліків в крові, щоб вводити препарат пацієнтам якомога рідше.

Інший несподіваний метод – боротьба з курінням за допомогою неприємних стимулів уві сні. Цей спосіб випробували в 2014 році в ізраїльському інституті імені Вейцмана, в дослідах брали участь 66 курців. Вони провели ніч в сомнологічній лабораторії Інституту: уві сні добровольці з експериментальної групи одночасно вдихали запахи тютюнового диму і зіпсованої риби. Волонтери з контрольних груп піддавалися впливу двох запахів уві сні, але не паралельно, або вдихали неприємні аромати разом, але в стані неспання.

Терапія спрацювала тільки для експериментальної групи: на ранок після досліду її учасники не пам’ятали про запахи, але викурювали менше сигарет. Максимально знизити споживання нікотину вдалося тим, хто відчував запахи диму і риби на другій стадії фази повільного сну: вони стали курити на 30% менше. У контрольних групах кількість сигарет не змінилася.

Ці методи поки на стадії випробувань, і домогтися по-справжньому високої ефективності ще не вдалося. За словами вчених, якщо такі способи вийде вдосконалити, вони зможуть стати частиною комбінованої терапії залежності.

Що, швидше за все, не допоможе

Поки одні методи успішно проходять все нові і нові експериментальні перевірки, інші регулярно стають приводом для суперечок. Одна з найгарячіших дискусій йде навколо електронних сигарет: випарників, «заряджених» ароматизованою рідиною. Начинка електронних сигарет може містити нікотин або обходитися без нього.

У 2013 році вчені з Оклендського університету провели експеримент за участю 657 курців, які бажають відмовитися від тютюну. Одна група використовувала електронні сигарети з нікотином, друга – нікотинові пластирі, третя – випарники-«пустушки», що містять лише ароматизатори. Нікотинові випарники виявилися ненабагато, але все ж ефективніше інших методів: через півроку від звички позбулися 7,3% їх прихильників, 5,8% користувачів пластирів і 4,1% добровольців, які користувалися «порожніми» електронними сигаретами.

Втім, в останні роки велика частина дослідників вважає, що вейпи скоріше марні для тих, хто кидає палити. Більш того, вони можуть ускладнити відмову від нікотину. До такого висновку прийшли автори метааналізу 38 досліджень, опублікованого в 2016 році в журналі The Lancet. Двадцять з вивчених робіт включали описи експериментів за участю контрольних груп: вчені з’ясували, що використання випарників знижувало шанси на успіх в середньому на 28%.

Чому кидати курити все-таки варто

Куріння регулярно входить в списки шкідливих звичок, відмовитися від яких найскладніше. За результатами описаних вище досліджень легко помітити, що велика частина добровольців поверталася до тютюну, навіть якщо перші місяці після старту експерименту проходили успішно.

Але якщо людині все ж вдалося кинути палити, користь для здоров’я не змусить себе чекати. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, вже через 12 годин без сигарет концентрація чадного газу в крові знизиться до нормального рівня, а протягом 12 тижнів покращиться кровообіг і почнуть відновлюватися функції легенів. Після року без тютюну ризик розвитку ішемічної хвороби серця впаде в два рази в порівнянні з ризиком для курця. Не варто забувати і про небезпеку пасивного куріння: споживач тютюну шкодить не тільки собі, але і здоров’ю оточуючих.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments