Здоров'я

Депресія може прискорювати процеси старіння у людини

Депресія може прискорювати процеси старіння у людиниКлінічна депресія може прискорювати процеси старіння в клітинах і змушувати нас відчувати себе значно старше нашого реального віку.

Лабораторні дослідження свідчать, що клітини виявляють ознаки прискореного старіння у людей, які страждають від гострої депресії або перенесли її в минулому. Ці ознаки проявляються в довжині теломерних ділянок хромосом. Скорочення довжини теломер не може пояснюватися дією інших чинників, наприклад, курінням.

Результати цього дослідження, проведеного на базі дослідження більше 2 тисяч пацієнтів, опубліковані в журналі Molecular Psychiatry. Ученим давно відомо, що люди, які страждають від клінічної депресії, частіше хворіють такими віковими хворобами, як рак, діабет, огрядність і серцево – судинні захворювання.

Частково це може пояснюватися поведінкою пацієнтів з депресією, які часто схильні до алкоголізму та фізичної інертності. Однак генетики підозрюють, що депресія безпосередньо впливає на наші клітини.

Для проведення цього дослідження Джосін Верховен з Медичного центру при Амстердамському вільному університеті у співпраці з колегами з США скористалася допомогою 2407 добровольців, які погодилися взяти участь у дослідженні. Більше третини з цих добровольців в той момент страждали депресією, третина мала клінічну депресію в минулому і третина ніколи не хворіли на неї.

Добровольців просили здавати кров на аналіз в лабораторії на ознаки передчасного клітинного старіння. Дослідники виявляли особливий інтерес до змін кінцевих ділянок хромосом, званих теломерами. Їх завдання полягає в збереженні генетичного коду, який міститься в молекулах ДНК, з яких складаються хромосоми. У процесі поділу клітин теломери постійно коротшають, та вимірювання їх довжини є одним із способів визначення біологічного віку організму.

Дослідження показало, що у людей, які страждають від депресії або перенесли її в минулому, довжина теломерів значно менша, ніж у людей, які ніколи не хворіли на неї. Ця відмінність проявлялося навіть на тлі таких факторів, як алкоголізм і куріння. Більше того, пацієнти, які страждали найбільш важкими формами хронічної депресії, володіли найкоротшими теломерами.

Доктор Верховен і її колеги висловлюють припущення, що вкорочення теломер є наслідком реакції організму на стрес, викликаний депресією. “Це великомасштабне дослідження дає переконливі дані про те, що депресія прискорює процеси біологічного старіння на кілька років, особливо у пацієнтів з найбільш важкими і хронічними симптомами “, – йдеться в статті.

Залишається неясним, чи впливає цей процес на загальну тривалість життя і чи є він оборотним. Британський генетик доктор Анна Філліпс з Бірмінгемського університету також вивчала вплив стресу на довжину теломер.

За її словами, довжина теломер не є надійним показником ризику смерті та інших клінічних результатів. Крім того, цілком можливо, що тільки важка клінічна депресія, а не симптоми депресії малої і середньої тяжкості, які відчувають багато людей, корелює з довжиною теломер, вважає вона.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button