Екологія

Дев’ять свідоцтв глобального потепління (відео+фото)

Клімат Землі змінився на протязі всієї історії існування планети, зазнавши значних змін. Тільки за останні 650 тисяч років Земля пережила сім періодів наступу і відступу льодовиків. Близько 7000 років тому закінчився останній льодовиковий період, після якого почалася сучасна кліматична епоха — і людська цивілізація. Більшість цих кліматичних змін пов’язано з дуже невеликими змінами орбіти Землі, через які змінюється кількість сонячної енергії, яку отримує планета.

d9b12431acb2945229217c65696aca2b
В даний час у кліматі Землі панує тенденція до глобального потепління, яку визнає більшість вчених. Дана тенденція має особливе значення, оскільки вона не пов’язана з природними причинами, а спричинена діяльністю людини. При цьому швидкість зміни клімату за останні 1300 років набрала безпрецедентні обороти, відзначають фахівці НАСА.

Супутники, що працюють на навколоземній орбіті, та інші досягнення науки і технологій дозволили сучасним вченим побачити повну картину зміни клімату в глобальному масштабі.

Ще в середині 19 століття науковому світові стало зрозуміло, якй великий вплив має вуглекислий газ та інші парникові гази на температуру планети. У свою чергу льодові щити Гренландії, Антарктиди і гірські льодовики в тропіках продемонстрували вченим, що в минулому глобальні зміни клімату відбувалися дуже швидко, з точки зору геології — за десятки років, а не мільйони чи тисячі, клімат змінювався кардинальним чином.

У НАСА наводять дев’ять переконливих доказів швидкої зміни клімату на планеті.

1. Підвищення рівня моря

Глобальний рівень моря виріс приблизно на 17 сантиметрів за минуле століття. При цьому швидкість підвищення рівня моря за останнє десятиліття майже вдвічі більша, ніж за все минуле століття.


2. Глобальне підвищення температури

Всі три основні моделі реконструкції глобальної температури поверхні показали, що Земля безперервно нагрівається з 1880 року. При цьому з 1970 року цей процес відбувається найбільш активно. 20 рекордно теплих років припадають на період з 1981 року, а 10 найтепліших років Земля пережила за останні 12 років. Вчені підкреслюють, що ця тенденція не змінилася навіть у 2000-ті роки, коли спостерігався істотний спад сонячної активності: навіть у 2007-2009 роках при мінімумі сонячної активності температура поверхні планети продовжувала зростати.

3. Потепління океанів

Саме океани поглинають більшу частину надмірного тепла, яку отримує планета. Верхній шар світового океану (700 метрів) став тепліше на 0,302 градусів (за Фаренгейтом) порівняно з 1969 роком.


4. Зменшення крижаного покриву

Крижані щити Гренландії та Антарктиди продовжують скорочуватися. Результати досліджень НАСА показали, що за період з 2002 по 2006 рік Гренландія втрачала приблизно 150-250 кубічних кілометрів льоду в рік, а Антарктика — близько 152 кубічних кілометрів в період з 2002 по 2005 рік.5. Скорочення льодів в Арктиці

І кількість, і товщина айсбергів і морського льоду в Арктиці різко знизилися за останні кілька десятиліть.

6. Відступ льодовиків

Льодовики відступають майже у всіх регіонах планети, включаючи Альпи, Гімалаї, Анди, Скелястих гір, Аляску і Африку.


Кіліманджаро. Фото зі супутника зроблені в лютому 1993 і 2000 років. © NASA

7. Екстремальні погодні явища

Починаючи з 1950 року кількість плюсових температурних рекордів в США постійно зростає, в той час як кількість рекордно низької температури, навпаки, скорочується. Крім того, за цей період у США також відзначено зростання кількості екстремально інтенсивних опадів.


8. Закислення океану

З початку промислової революції кислотність поверхневих вод океану збільшилася приблизно на 30 %. Це прямий наслідок збільшення викидів вуглекислого газу в атмосферу, який у все зростаючих обсягах поглинається океаном. Кількість двоокису вуглецю, яке поглинається верхнім шаром океану, збільшується приблизно на 2 мільярди тонн на рік.


9. Зменшення сніжного покриву

Супутникові спостереження показують, що сніговий покрив весни в Північній півкулі помітно зменшився за останні п’ять десятиліть, і що сніг починає танути раніше.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button