Всесвіт

Дивовижні міста, які ми могли б побудувати в хмарах Венери (фото)

Всі, хто так чи інакше пов’язані з космосом, докладають дуже багато зусиль, як розумових, так і фізичних, до колонізації Марса. Але якщо людство дійсно планує стати багатопланетним видом, не за горами і колонізація інших планет. Наприклад, Венери. Точніше, її хмар. Ця планета досить гаряча, щоб розплавити свинець. З неба капає кислотний дощ, який може в мить ока обвуглити ваше тіло до кісток. І так, це прекрасне місце для поселення. Саме Венера, а не Марс, може стати улюбленим місцем проживання космічних мандрівників майбутнього.

fefbb4786d31bc7fcc780dc72f1f1564
Незважаючи на весь ентузіазм Ілона Маска, колонія, яка обере Марс своїм новим домом, зіткнеться з великими проблемами. Найтонша атмосфера на поверхні планети не пропонує жодних можливостей для дихання, а також захисту від небезпечної сонячної радіації.

У Венери є свої проблеми: на ній неможливо жити. Життя там навіть в принципі бути не може.


На перший погляд, ця планета дивно схожа на Землю: сила тяжіння становить 90% земного, і вона лишень на 30% ближче до Сонця, ніж ми. Але при найближчому розгляді розкривається жахлива різниця. Якщо у Марса атмосфери майже немає, у Венери її занадто багато. Вона в 90 разів щільніша від земної, складається здебільшого з діоксиду вуглецю (CO2) і оповита хмарами чистої сірчаної кислоти.

Парниковий ефект атмосфери Венери вловлює величезну кількість сонячного тепла, завдяки чому поверхня Венери успішно стає найспекотнішим місцем у Сонячній системі, не рахуючи самого Сонця. При температурі поверхні до 450 градусів, цього достатньо, щоб розплавити цинк, свинець і більшість органічних матеріалів. А разом з атмосферним тиском, еквівалентним кілометровій глибині в океані, навіть атомний підводний човен буде розчавлений.


Тиск настільки великий, що сам вуглекислий газ вдавлюється в поверхню і набуває екзотичного стану «надкритичної рідини», яка не є ні газом, ні рідиною, але має властивості обох. На Землі надкритичний CO2 являє собою небезпечну і екзотичну субстанцію, яка використовується в якості промислового розчинника і стерилізатора, — а на поверхні Венери буквально океан цієї речовини.

Яка ж надія у нас може бути на проживання там? Якщо коротко: уникайте поверхні.

«Проблема Венери в тому, що поверхня знаходиться занадто далеко від рівня тиску в одну атмосферу Землі», кажи Джеффрі Лендіс, науковець NASA і письменник-фантаст, який запропонував ідею заселення хмар Венери одним з перших. «Атмосфера Венери — це найбільш схожа на земне середовище Сонячної системи (не вважаючи Землю)». В 50 кілометрах над поверхнею, Венера виявляється надзвичайно доброзичливою.

По-перше, тиск повітря стає нормальним, наближаючись до однієї атмосфері. При цьому атмосфери досить, щоб забезпечити захист від випромінювання, порівнянно з екраном, який ми отримуємо від атмосфери на Землі. Температура, як не дивно, теж наближається до комфортної — близько 60 градусів за Цельсієм. Спекотно, так, але наші технології дозволяють з нею впоратися. А якщо піднятися ще на декілька кілометрів, температура впаде до 30 градусів, при цьому атмосфера не втратить захисту від радіації. І оскільки гравітація Венери майже така ж, як Землі, колоністи, які мешкають там роками, не обзаведуться крихкими кістками і слабкими м’язами.


Залишається ще проблема: як залишатися на плаву в задушливій атмосфері. Але рішення на диво просте. CO2 важче повітря на Землі — повітряна куля на Венері, наповнена земною сумішшю азоту і кисню буде легше венеріанського повітря. Заповніть венеріанську повітряну кулю земним повітрям, і та буде літати по небу як гелієва кулька.

Виходить, для життя на Венері потрібно просто наповнити повітряну кулю азотом і киснем, ну і жити всередині кулі. Досить велика куля буде мати досить підйомної сили, щоб підтримувати вас і ваші припаси — а дуже велика куля зможе ще більше. «Сферична куля діаметром в 1 км зможе підняти 700 000 тонн. Куля діаметром в 2 км підніме шість мільйонів тонн», говорить Лендіс. «В результаті вийде середовище за розмірами як типове місто».

Але що, якщо кулька лопне? Це не буде схоже на звичайну луснуту кульку. Оскільки тиск усередині кулі буде таким же, як тиск зовні, повітря через тріщину буде просочуватися повільно і не призведе до миттєвого катастрофічного вибуху. Це буде схоже на відкрите вікно. Чим більше житлове середовище, тим повільніше буде цей процес.

Захистити повітряний кулю від хмар сірчаної кислоти ще простіше. Це рішення було підтверджено радянськими проектами — і ви маєте честь використовувати його на кухні. У 1985 році радянська місія «Вега» облетіла Венеру на шляху до комети Галлея. «Вега» привезла дві кулі в атмосферу Венери, які плавали в атмосфері якраз на тому рівні, про який ми говоримо, протягом двох днів. Зовнішній шар цих куль був простим тефлоном. Тефлон забезпечує абсолютний захист від сірчаної кислоти.

Залишаються проблеми, з якими рано чи пізно зіткнеться колонія, наприклад, пошук сировини, необхідної для виживання, та створення комплексної біосфери, здатної підтримати людське існування протягом тривалого часу. З атмосферою Венери це буде зробити складно, але можливо. CO2 доведеться розщепити на кисень і вуглець; сірчану кислоту можна розщепити на воду, кисень і сірку.

І хоча поверхня Венери буде залишатися недоступною для людей, роботи могли б досліджувати і розробляти твердий ґрунт. Ними могли б керувати жителі хмарного міста в режимі реального часу з Землі це зробити неможливо, оскільки сигнал буде йти 20 хвилин.

І все ж не поспішайте пакувати валізи — ми надто мало знаємо про Венеру, щоб точно стверджувати, що зможемо побудувати хмарне місто. «Перше, що нам потрібно буде зробити, це відправити декілька космічних зондів, просто щоб дізнатися більше про Венеру», говорить Лендіс. «Венера — одна з найменш вивчених планет у Сонячній системі».

Ми не знаємо багато чого про Венеру, тому що більша частина наших досліджень Венери проходила в самому початку космічної гонки. Наші технології стали кращими, і ми звернули свій погляд до інших планет, особливо до Марса. «Ми дізналися про Марс дуже багато: про його ранню історію, про атмосферу, про клімат», говорить Лорі Глейз з NASA. «Венера трохи просіла».

Але Глейз працює, щоб це виправити: зараз він керує DaVinci, місією, яка пропонує відправити роботизований зонд в глибини венеріанської атмосфери, щоб краще зрозуміти нашу сусідку. «Давінчі» спробує відповісти на фундаментальні питання про Венеру, про склад і динаміку її атмосфери.

Венера — дивовижна планета, яка приховує безліч загадок. Можливо, нам варто повернутися до її вивчення.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button