Земля

До 2040 року нижче рівня моря виявиться додатково майже 12 мільйонів квадратних кілометрів суші – це більше території США або Китаю

Наступ Світового океану на сушу, як правило, пов’язують з глобальним потеплінням. Однак іспанські геологи описали ще одну проблему, яка тільки погіршує ситуацію. Вони підрахували, що через просідання грунтів територія, на якій проживає 19% населення Землі, виявиться нижче рівня моря вже до 2040 року.

©Mapping the global threat of land subsidence, Gerardo Herrera-Garc?a et al., Science 01 Jan 2021: Vol. 371, Issue 6524, pp. 34-36, DOI: 10.1126/science.abb8549

Аналіз даних і моделювання провела міжнародна команда дослідників на базі Геологічного і гірського інституту Іспанії (El Instituto Geolіgico y Minero de Espana). Стаття з результатами роботи вчених під керівництвом Герардо Херери-Гарсія (Gerardo Herrera-Garcіa) була опублікована в січневому номері журналу Science Американської асоціації сприяння розвитку науки (AAAS).

Вчені зібрали дані більш ніж з двох сотень місць на території 34 країн, де відбувається просідання грунтів. Ці цифри допомогли уточнити створену іспанськими геологами модель глобальної зміни ландшафту в результаті подібних процесів. Складена карта змушує задуматися: якщо темпи просідання грунту збережуться, майже 12 мільйонів квадратних кілометрів суші виявляться нижче рівня моря.

© Mapping the global threat of land subsidence, Gerardo Herrera-Garc?a et al., Science 01 Jan 2021: Vol. 371, Issue 6524, pp. 34-36, DOI: 10.1126 / science.abb8549

Щоб порівняти цифри, можна навести приклад США або Китай: ці величезні країни займають близько 9,8 і 9,5 мільйона квадратних кілометрів відповідно. Площа найбільшої країни – Росії – всього на п’ять мільйонів квадратних кілометрів більше, ніж площа передбачуваного просідання суші до 2040 року. Моделювання іспанських дослідників показує, що якщо не вжити заходів, під загрозою опиняться 22% найбільших міст світу (1596 з 7343) і понад 1,2 мільярда людей, які генерують 21% світового валового внутрішнього продукту.

Ніби коронавірусної кризи людству було мало, геологи прогнозують ще одну, пов’язану з просіданням ґрунтів. А цей процес, варто сказати, дійсно здатний принести чимало бід. Через постійне плавне зниження рівня землі руйнуються будівлі, дороги та інші елементи інфраструктури. Крім того, раніше безпечні райони стають схильними до повеней, які не тільки завдають шкоди самі по собі, а й посилюють процес просідання грунтів.

Дослідження просідання грунтів тривають понад 100 років, але на глобальному рівні моделювання раніше фактично не проводили. Робота фахівців з Геологічного і гірського інституту Іспанії – одна з перших в своєму роді. Вчені об’єднали дані з різних частин світу, виявили важливі закономірності, єдині для подібних процесів по всій Землі, і створили універсальну модель. Примітно, що у своїх прогнозах дослідники навіть не враховують підвищення рівня Світового океану в результаті глобального потепління. Вони вказують лише на опускання суші.

Просідання грунтів – тривалий і поступовий процес, з яким багато міст змушені миритися або боротися протягом десятиліть. Іноді він прискорюється настільки, що перспективи проживання на такій місцевості стають туманними. Наприклад, Джакарта опускається зі швидкістю 28 сантиметрів на рік, і уряд Індонезії розглядає варіант перенесення столиці на інший острів.

Причинами просідання грунтів можуть бути як природні, так і антропогенні фактори. Найчастіше цей процес пов’язують з осушенням підземних резервуарів води, видобутком газу, нафти та інших корисних копалин. У своїй роботі вчені пропонують урядам якомога швидше на законодавчому рівні закріпити заходи щодо боротьби з просіданням ґрунтів. Це може бути як обмеження споживання води, так і більш радикальні заходи на кшталт створення систем повернення використаної води в оборот.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button