Технології

Вчені створили фермент, який переробляє пластик

Вчені Університету Тулузи розповіли про те, як бактеріальний фермент руйнує пластикові пляшки протягом декількох годин. Сама речовина була виявлена в компостній купі листя.

пластик
Photo by Nick Fewings on Unsplash

На цей час тільки близько 30% пластика з-під питних пляшок переробляється для повторного використання. Дослідники повідомляють, що вчені розробили фермент, який може переробляти 90% цього пластика. Зараз ведуться роботи по масштабуванню технології та відкриття демонстраційного заводу в 2021 році.

Поліетилентерефталат (ПЕТ) – один з найбільш часто використовуваних пластмасових матеріалів у світі. ПЕТ-пляшки вже переробляються в багатьох місцях. Але нинішній підхід має свої проблеми. Однією з них є той факт, що при переробленні матеріал втрачає свою міцність і тому перетворюється в низькосортні пластикові вироби, які в кінцевому підсумку опиняються на смітнику чи спалюються. «Насправді це зовсім і не перероблювання відходів», – говорить Джон Макгіхан, керівник центру ферментативних інновацій в Університеті Портсмута.

Щоб обійти цю проблему, вчені шукали ферменти в бактеріях, які руйнують ПЕТ і інші пластмаси. У 2012 році дослідники з Університету Осаки виявили один такий фермент в компостній купі. Цей фермент, відомий як кутіназа (LLC), розриває зв’язки між двома будівельними блоками ПЕТ: терефталат і етиленгліколь.

Вчені вирішили удосконалити LLC, щоб збільшити його здатність руйнувати ПЕТ, і зробити його стабільним при 72 ° C (температура швидкого розкладання). Після довгої роботи, дослідники виділили мутований фермент, який в 10 000 разів ефективніше при розриві ПЕТ-зв’язків, ніж нативний LLC.

У невеликому реакторі, призначеному для тестування ферменту, команда виявила, що він може розщепити 90% 200 грамів ПЕТ за 10 годин. Потім дослідники використовували будівельні блоки терефталату і етиленгліколю, отримані після обробки ферментом, для створення нового матеріалу. І як результат, нові пластмасові пляшки вийшли такими ж міцними, як і ті, які були зроблені зі звичайних пластмас.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button