Екологія

Дослідження: чим холодніший клімат, тим більше в місті аерозолів-забруднювачів

Чим холодніший клімат, тим більше в місті аерозолів-забруднювачів. На їх формування впливає оксид азоту, концентрація якого в повітрі в холодні дні зростає. До такого висновку прийшли вчені з Університету Гельсінкі, робота яких опублікована в журналі Science Advances.

Раніше вважалося, що азотна кислота не має істотного впливу на утворення або раннє зростання аерозольних частинок, навіть якщо нітратні сполуки часто зустрічаються в більших частинках.

Дослідники з’ясували, що сполуки азоту можуть уповільнювати або прискорювати ріст аерозольних частинок в залежності від обставин. Це означає, що зменшення вмісту діоксиду сірки, який раніше вважався одним з каталізатором забруднення повітря, само по собі недостатньо для запобігання проблеми смогу, що спостерігається у великих містах.

Робота демонструє, що в холодному кліматі азотна кислота може значно збільшити зростання частинок і навіть утворювати частинки разом з аміаком при температурі нижче -15 °C. При цьому азотної кислоти і аміаку в атмосфері в 1000 разів більше, ніж сірчаної кислоти, відзначають автори дослідження.

Відкриття може пояснити, чому аерозольні частинки утворюються навіть у сильно забруднених великих містах, незважаючи на впевненість вчених у тому, що вже наявні забруднюючі речовини повинні запобігати утворенню та зростанню нових аерозольних частинок.

Той же механізм може також генерувати частинки вище в атмосфері, де температура завжди низька, а оксиди азоту утворюються в результаті блискавки, завершують дослідники.

Натхнення: hightech.fm


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button