Земля

Які ознаки свідчать про початок шостого масового вимирання дикої природи?

Якщо ситуація на нашій планеті сьогодні не здається вам трохи лякливою, то саме час змінити свою точку зору. У минулому році побачило світло відразу кілька наукових статей, присвячених шостому масовому вимиранню дикої природи, про що ми вам розповідали. Нещодавно дослідники опублікували роботу в журналі Scientific Reports, у якій навели переконливі докази того, що масове вимирання вже почалося. Для того щоб прийти до такого висновку вчені звернули пильну увагу на події далекого минулого, коли життя на Землі практично вимерло.

Какие признаки свидетельствуют о начале шестого массового вымирания дикой природы?

Виявилося, корали — свідки минулих масових вимирань

Які таємниці приховують коралові рифи?

На перший погляд нове дослідження може здатися незрозумілим, призначеним тільки для фахівців. Робота охоплює порівняння сучасних коралів з їх давніми аналогами. Однак виявлені дані показали лячні паралелі між долею сучасних видів і тих, що зникли разом з динозаврами. Чому страшні? Тому що те, що відбувається з коралами сьогодні, схоже, відбувалося 65 мільйонів років тому. Коралові рифи, на яких мешкає величезна різноманітність риб та інших морських мешканців, були зруйновані потеплінням океану, пов’язаних зі зміною клімату. За останні 30 років загинуло більш ніж половина світових рифів. Результати дослідження показали, що види коралів, які знебарвлюються і вмирають, разюче схожі на ті, які зникли під час останнього масового вимирання 65 мільйонів років тому.

Корали ідеально підходять для порівняння «тоді й зараз», бо їх тверді скелети залишають постійну, зазначену часом скам’янілість. В ході роботи вчені вивчили 839 коралів з «Червоної книги». Команда почала з виявлення спільних рис декількох видів коралів, яким вдалося пережити останнє велике вимирання. Потім вони сканували сучасні корали в пошуках цих рис.

Какие признаки свидетельствуют о начале шестого массового вымирания дикой природы?

Коралові рифи — дім для більш ніж 150 видів риб

В результаті дослідники виявили, що барвисті хвилясті корали, які сьогодні найбільш уразливі, нагадують ті, які вимерли в минулому. Настільки ж показовими виявилися сучасні успішні корали — ті, які утворюють невеликі колонії. Дослідники відзначають, що це — ті ж самі корали, які «перескочили» межу вимирання мільйони років тому і вижили.

Скільки всього було масових вимирань?

В історії Землі було п’ять великих вимирань. За останні 150 років темпи вимирання неухильно прискорювалися. В минулому році була опублікована епохальна доповідь Міжурядової науково-політичної платформи з біорізноманіття і екосистемними послугами IPBS. У доповіді дослідники пишуть про те, що планета вже сьогодні втрачає види з страхітливою швидкістю. А з недавніми лісовими пожежами на Амазонці і в Австралії цей показник може бути набагато гірше. Але якою б драматичною була криза вимирання, в масштабах людського часу вона ледве помітна, немов уповільнена автокатастрофа. Це дослідження — перше, яке порівняло сучасні види на межі вимирання, з тими, що зникли разом з динозаврами. Робота свідчить про початок того, що багато біологів назвали “шостим масовим вимиранням“.

Какие признаки свидетельствуют о начале шестого массового вымирания дикой природы?

На жаль, для нашої планети масові вимирання — звичне явище

Хороша новина з дослідження, принаймні для сентиментальних морських біологів, полягає в тому, що деякі корали, ймовірно, будуть серед витривалих істот, які переживуть шосте вимирання. Масові вимирання відсівають життя, але не знищують його. Не все зникає, кажуть вчені. Проходить кілька мільйонів років, і все повертається на круги своя, але зовсім по-іншому. А ось чи виживуть люди, залишається тільки гадати.

Натхнення: hi-news.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button