Земля

Вчені визначили точне місце загибелі XIX легіону (фото)

У вересні дев’ятого року нашої ери в Тевтобургському лісі, що на території сучасної Німеччини, відбулася битва, яка поклала край завоюванням римського імператора Октавіана Августа. Описів цієї битви дуже мало: з римлян врятувалися деякі, а друга сторона — германці — писати не вміли. Зараз дослідники визначили, де бився і загинув один з трьох полеглих легіонів.

Битва в Тевтобургському лісі / ©wikipedia.org

До сьомого року нашої ери римський полководець і майбутній імператор Тиберій підкорив населені німецькими племенами землі від Рейну до Ельби. Там була утворена римська провінція Німеччина. Періодично подекуди спалахували повстання, але їх швидко придушували. На території провінції зазвичай знаходилися п’ять-шість легіонів і деяке число допоміжних підрозділів.

Першим намісником провінції призначили Публія Квінтілія Вара, який був не тільки політичним інтриганом, але і вельми досвідченим полководцем — в четвертому році до нашої ери саме він блискавично і вельми криваво придушив іудейське повстання. Але в Німеччині щось пішло не так.

У цих місцях загинули три римські легіони / ©wikipedia.org

Ні, спочатку все виглядало якнайкраще: вожді німецьких племен демонстрували дружелюбність до такої міри, що Вар просто розпорошив свої сили по всій провінції, відправивши легіон ловити розбійників. Германці ж готували повстання.

На початку осені дев’ятого року нашої ери Вар повів легіони на зимівлю до Рейну. З ним перебували три повних легіони (XVII, XVIII і XIX), шість допоміжних когорт і три али —допоміжні групи з кавалерії. Деякі історики вважають, що Вар йшов не на зимівлю, а на придушення великого повстання, яке спалахнуло в північнонімецьких землях. Проти цієї гіпотези говорить те, що з військом йшов обоз, в якому знаходилися жінки і діти легіонерів.

Якою б не була причина походу, як тільки воїни і обоз втягнулися в тевтобургський ліс, на них напали. Цей ліс займає величезну площу, букові ліси там перемежовувалися з болотистою місцевістю і пагорбами. Легіонери були озброєні по-похідному (зазвичай — тільки метальний спис і легкий щит), тому відповісти граду каменів, стріл і списів їм було особливо нічим.

Сили сторін історики оцінюють по-різному. Германців, якими командував вождь херусків Арміній, було, швидше за все, близько 15 тисяч. Римлян же з урахуванням обозу – від 15 до 20 тисяч. Смерті в Тевтобургському лісі уникли менше п’яти тисяч римлян.

Загинули всі три легіони, їх орли були захоплені германцями, номери цих легіонів назавжди викреслили зі списків римської армії. Вар кинувся на меч. Взятих у полон центуріонів принесли в жертву богам, а прості легіонери стали рабами. Деякі джерела повідомляють, що потім їх бачили воюючими на боці варварів. Кордон Римської імперії з німецькими землями проліг по Рейну. Завоювання імператора Августа в цьому напрямку завершилися.

Зараз дослідники з німецького музею гірничої справи в Бохумі і музею битви в Тевтобургському лісі проаналізували склад хімічних мікроелементів в римських артефактах, знайдених на полі того бою. В основному ці артефакти виготовлені з кольорових металів, таких як бронза та латунь.

Металеві вироби з побуту римських воїнів, знайдені в Тевтобургському лісі / ©Deutsches Bergbau-Museum Bochum

Застосовуючи мас-спектрометр, дослідники змогли визначити різницю в складі кольорових металів – вони різні для кожного легіону. Річ у тім, що в кожному легіоні були свої ковалі для ремонту і заміни зброї або спорядження. Це надавало їх металообробці особливий хімічний почерк, оскільки техніка в таборі різних легіонів розрізнялася.

Згідно з історичними текстами, XIX римський легіон (Legio XIX) був розквартирований у Дангштеттені на півдні Німеччини за кілька років до подій у Тевтобургському лісі. Вчені порівняли склади металів виробів з цього місця зі знахідками в Тевтобургському лісі і визначили, в якій саме частині лісу бився і повністю загинув XIX легіон.

А цю застібку знайшли там, де був розквартирований XIX легіон / ©Deutsches Bergbau-Museum Bochum

Зараз дослідники планують знайти надійні джерела, які вкажуть на те, де були розквартировані ще два полеглих в тій битві легіони. Вони сподіваються, що, порівнявши вироби з районів їх постійної дислокації зі знахідками з тевтобургському лісі, можна скласти докладну карту битви, тобто таку, по якій було б ясно, де діяв кожен з трьох легіонів.

Поки нам відомо (за археологічними знахідками) лише загальний напрямок руху Вара і те, де германці влаштовували засідки і завдавали основні удари. Схема, яку ви знайдете в підручнику історії, дуже умовна. Можливо, новий метод все змінить.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button