Всесвіт

Дослідження: після смерті Сонця може зародитися нове життя

Чи може життя розквітнути навколо мертвої зірки? Нове дослідження, опубліковане в журналі Monthly Notices of the Royal Astronomical Society, вселяє надію.

Група астрономів підрахувала, як інтенсивність сонячного вітру буде розвиватися протягом наступних 5 млрд років. До тих пір, поки зірка не перетвориться на величезного червоного гіганта. Вчені з’ясували, що на той час сонячний вітер стане настільки сильним, що практично повністю зруйнує захисне магнітне поле Землі. Через це велика частина атмосфери планети виявиться в космосі, а разом з нею зникне і решта захисту від різкого зоряного випромінювання.

За словами авторів, будь-які організми на Землі, яким вдасться дожити до цього моменту, швидко вимруть.

Через мільярди років у Сонця (як і у всіх зірок у Всесвіті) в кінцевому підсумку закінчиться водень, який живить ядерні реакції в його ядрі. Без цього палива ядро Сонця почне скорочуватися під дією власної гравітації, а зовнішні шари зірки почнуть розширюватися. Зрештою, Сонце перетвориться на червоного гіганта.

У міру розширення зовнішньої атмосфери Сонця воно буде спалювати планети на своєму шляху. За даними НАСА, Меркурій і Венера майже напевно будуть знищені – можливо, Землю чекає те ж саме.

Після приблизно мільярда років розширення Сонце перетвориться на білого карлика, перш ніж повністю згаснути.

Якщо Землі вдасться пережити перетворення зірки в червоного гіганта, планета залишиться в Сонячній системі, яка буде сильно відрізнятися від нинішньої. За даними НАСА, коли ядро Сонця стискається, його гравітаційне тяжіння до планет слабшає. В результаті всі планети, що не поглинаються, дрейфують приблизно в два рази далі від Сонця, ніж сьогодні. При цьому випромінювання від червоного гіганта також буде значно інтенсивнішим, ніж зараз.

Автори нового дослідження хотіли знати: наскільки інтенсивним буде це випромінювання і чи зможе магнітосфера Землі пережити натиск? У своїй роботі дослідники змоделювали вітри від 11 різних типів зірок з масою, яка від одного до семи разів перевищує масу Сонця. Дослідники виявили, що в міру збільшення діаметра Сонця до кінця його життя швидкість і щільність сонячного вітру будуть сильно коливатися, поперемінно розширюючи та стискаючи магнітні поля будь-яких прилеглих планет.

В кінцевому підсумку в моделях магнітосфера кожної планети завжди «придушувалася» силою вітру, пишуть автори в дослідженні. За словами вчених, єдиний спосіб для планети підтримувати своє магнітне поле протягом усього процесу зоряної еволюції – це якщо ця планета буде мати магнітне поле в 100 разів сильніше, ніж у Юпітера сьогодні, або в 1 000 разів сильніше, ніж у Землі.

Іншими словами, вкрай малоймовірно, що життя на будь-якій планеті зможе пережити смерть своєї зірки – але нове життя може виникнути з попелу старої, як тільки Сонце скулиться, а зоряний вітер вщухне.

Натхнення: hightech.fm


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button