Головна / Екологія / Ерозія вічної мерзлоти посилює глобальне потепління

Ерозія вічної мерзлоти посилює глобальне потепління

Вчені Університету Вашингтона (США) прийшли до висновку, що ранні весняні дощі посилюють ерозію вічної мерзлоти (кріолітозони), і сприяють вивільненню великої кількості метану — парникового газу, що посилює глобальне потепління. Про це повідомляється в прес-релізі на Phys.org.

Дослідники вивчили процеси танення вічної мерзлоти в мерзлих болотах кріолітозони, розташованої приблизно в 32 кілометрах від міста Фербанкс (Аляска), з 2014-го по 2016 рік. Фахівці відстежували викиди метану в болотах і навколо них, темпи зростання осокових і зміни температури ґрунту на 16 різних глибинах.

У 2016-му вчені помітили, що температура ґрунту на краю зони вічної мерзлоти підвищилася на 20 днів раніше, ніж зазвичай, а сукупні викиди метану збільшилися на 30 відсотків у порівнянні з попередніми роками. При цьому кількість опадів була вище середнього, як і в 2014 році. Головною відмінністю 2016-го від 2014-го виявилося те, що весняні дощі почалися раніше. Оскільки ранньою весною повітря тепліше землі, опади нагрівають ґрунт. Ґрунт швидко стає перенасичений вологою, надлишок якої стікає в мерзлі болота і підвищує їх температуру.

Теплий заболочений грунт, у свою чергу, сприяє прискоренню обміну речовин у мікробів, які із-за дефіциту кисню починають окислювати доступні органічні речовини, виділяючи метан. Нагрівання ґрунту підтверджується тим, що навколо боліт стало рости більше осок. Ці рослини також постачають органічні речовини мікроорганізмів і полегшують вивільнення метану через стебла.

З підвищенням середньої температури Землі з-за антропогенних викидів весняні опади у північних широтах будуть випадати все раніше. Скрізь, де є вічна мерзлота, підвищаться темпи танення промерзлих ґрунтів і обсяги вивільненого метану. Крім того, руйнування кріолітозони може призвести до руйнування побудованих на ній будівель та інфраструктури.