Людина

Фінансові проблеми роблять людей безчесними

Фінансові проблеми роблять людей безчеснимиВчені знайшли відповідь на питання: як серед високоморальних громадян народжується обман, злодійство і корупція.

Люди дуже часто говорять, що ніколи не поступляться своїми етичними принципами. Однак нове дослідження показало, що коли люди не відчувають себе захищеними з фінансової точки зору, вони готові знехтувати моральними принципами і здійснити безчесні вчинки, особливо якщо це дозволить поправити матеріальне становище. Більше того, вони поблажливіше ставляться до інших людей, що чинять протиправні дії.

Дослідження показало, що більшість людей упевнені: фінансове неблагополуччя не змусить їх змінити своїм етичним принципам. Однак реальність виявляється іншою, каже Ніна Мажар (Nina Ma?ar), дослідник Школи менеджменту ім. Джозефа Л. Ротмана Університету Торонто (Канада). Як тільки люди стикаються з фінансовими труднощами, то їх моральні принципи відразу ж стають не такими твердими. Це може призвести до порушення трудової дисципліни, відмови від роботи і навіть крадіжок на робочих місцях.

Державна політика, що закріплює фінансову нерівність, наприклад, через регресивний тип оподаткування або зниження податків для багатих, також може призвести до зростання числа громадян, готових вести себе безчесно як на робочому місці, так і поза ним.

Вчені говорять, що існує багато способів, за якими люди оцінюють свій фінансовий добробут. Але дослідження показало, що найбільш сильний вплив робить порівняння себе з оточуючими. Експерименти продемонстрували, що зниження моральних принципів відбувається і в тих ситуаціях, коли люди дійсно фінансово неблагополучні, і тоді, коли вони відчувають себе фінансово неблагополучними у порівнянні з оточуючими.

Експерименти також показали, що зниження моральних норм не таке явне, якщо люди визнають, що їх існуючий фінансовий стан заслужений. Тобто, вирішальне значення у прийнятті рішення – чинити безчесно чи ні – має почуття справедливості. Так, якщо співробітник бачить, що за аналогічні зусилля він знаходиться в гіршому становищі, ніж колеги, то в більшій мірі схильний до обманів, хитрості і злодійства, він здатний на безчесні вчинки відносно колег і керівників.

Натхнення: rnd.cnews.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button