Технології

Фізики створили атомний лазер, який може працювати вічно

Команда фізиків з Амстердамського університету змогла створити безперервний конденсат Бозе-Ейнштейна.

В результаті можна створювати атомні лазери з когерентними хвилями матерії. Тепер команда амстердамських фізиків заявила, що можна зробити так, щоб ці хвилі матерії зберігалися.

Концепція, що лежить в основі атомного лазера, – це так званий конденсат Бозе-Ейнштейна, або скорочено BEC.

У природі є елементарні частинки двох типів: ферміони і бозони. Ферміони – частинки, подібні електронам і кваркам, — це будівельні блоки матерії, з якої ми складаємося. Бозони дуже різні за своєю природою: вони не тверді, як ферміони, а м’які: наприклад, вони можуть без проблем проходити один крізь одного.

Найбільш відомим прикладом бозона є фотон – мінімальна одиниця світла. Але частинки матерії також можуть об’єднуватися, утворюючи бозони – фактично, цілі атоми можуть поводитися точно так же, як частинки світла. Крім цього, всі бозони можуть перебувати в одному і тому ж стані в один і той же час. Якщо використовувати технічні терміни, то вони можуть конденсуватися в когерентну хвилю.

Коли цей тип конденсації відбувається з частинками матерії, фізики називають отриману речовину конденсатом Бозе-Ейнштейна.

Тепер команда фізиків з Амстердамського університету змогла створити безперервний конденсат Бозе-Ейнштейна.

Флоріан Шрек, керівник групи, пояснює, в чому полягала хитрість. Раніше всі атоми охолоджували в одному місці, а в новій установці команда розподілила етапи охолодження не за часом, а по простору.

“Ми змушуємо атоми рухатися, поки вони проходять послідовні етапи охолодження. Зрештою, ультрахолодні атоми потрапляють в центр експерименту, де їх можна використовувати для формування когерентних хвиль матерії в конденсаті Бозе-Ейнштейна. Але поки ці атоми використовуються, нові атоми вже поповнюють конденсат. Таким чином, ми можемо продовжувати цей процес по суті, вічно», – підтвердив він.

Як тільки лазери зможуть не тільки працювати вічно, але і генерувати стабільні промені, їх почнуть активно застосовувати при створенні техніки. Лазери на основі матерії, ймовірно, почнуть відігравати таку ж важливу роль у технології, як і звичайні лазери сьогодні.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button