Здоров'я

Грип: історія хвороби

Грип – це респіраторний вірус, який вражає горло, ніс, бронхи і, іноді, легені. Існують різні типи вірусів грипу, і вони еволюціонують і змінюються з року в рік.

Для більшості людей грип є тимчасовою незручністю, яка проходить через кілька днів. Для інших грип може призвести до ускладнень зі здоров’ям, відвідування лікарні і навіть смерті. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), по всьому світі від 5 до 10 відсотків дорослих і від 20 до 30 відсотків дітей хворіють на грип щороку і від 3 до 5 мільйонів із цих випадків є тяжкими, які призводять до 250 000 – 500 000 смертей.

Історія

Слово «грип» італійською мовою буквально означає «вплив», слово, яке італійці використовували для хвороб до 16 століття, тому що вони, як і інші в той час, вважали, що зірки впливають на здоров’я. Протягом всієї історії було багато великих пандемій, викликаних грипом. Так, наприклад, пандемії у 1918-1919 роках було інфіковано від 20 до 40 відсотків світового населення і, за оцінками, 50 мільйонів людей померли через грип. Ця пандемія також отримала назву «іспанський грип», оскільки вважається, що пандемія виникла в Іспанії.

Більш пізня пандемія сталася у 2009-2010 роках, коли з’явилася нова форма штаму грипу H1N1. Цей вірус також називають «свинячим грипом», тому що вірус схожий на вірус, виявлений у свиней (не тому, що їм можна заразитися від живої свині або вживання свинини).

Причини

Основні три типи вірусу грипу, які викликають хворобу в людей, називаються A, B і C. Віруси грипу A і B викликають сезонні епідемії захворювань майже кожну зиму, в той час як грип C викликає тільки легкі респіраторні симптоми і не вважається причиною епідемій. Вірус грипу A розбитий на підтипи, і обидва A і B класифікуються на різні штами.

Хоча існує багато типів грипу, важливо відзначити, що «кишковий грип» насправді не є типом грипу. Це насправді гастроентерит, запалення підкладки кишечника, викликане вірусом, бактеріями або паразитами.

Крім того, пташиний грип (пташиний грип H5N1) є вірусом грипу, який зазвичай вражає птахів. Він дуже рідкісний для людини – лише близько 700 випадків пташиного грипу були зареєстровані у людей з 15 країн з 2003 року. Він найчастіше поширюється безпосередньо у птахів і зазвичай не передається від людини до людини, як і більшість видів грипу.

Інший тип рідкісного пташиного грипу під назвою H7N9 вперше з’явився у людей в Китаї в 2013 році. З того часу вірус викликав кілька сотень випадків інфікування в Китаї; але в період з 2016 по 2017 рік стався сплеск, коли було зареєстровано 766 випадків захворювання в Китаї. Вірус H7N9 також не поширюється легко між людьми.

На відміну від пташиного грипу, віруси грипу А і В дуже заразні і можуть поширюватися від людини до людини від кашлю інфікованої людини. У 2018 році дослідники також підтвердили, що вірус може поширюватися тільки повітряно-крапельним шляхом на відстань до 2 метрів.

Симптоми

Грип супроводжується неприємними симптомами. Важко визначити різницю між застудою і грипом, але симптоми грипу, як правило, більш важкі. Наприклад, у людей з грипом зазвичай розвивається лихоманка, тоді як люди з застудою це буває рідко. Ось деякі більш загальні ознаки і симптоми грипу:

  • Головний біль
  • Біль у м’язах, особливо в спині, руках і ногах
  • Лихоманка
  • Озноб і піт
  • Хворе горло
  • Сухий, стійкий кашель
  • Слабкість
  • Закладеність носа

За даними ВООЗ, більшість людей, інфікованих грипом, відновлюються протягом одного-двох тижнів і не потребують госпіталізації. Дуже важливо, щоб людина, хвора на грип, дбала про себе, досить пила рідини і відпочивала, щоб повністю одужати.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button