Різне

Ґрунти та субстрати для вирощування розсади

chernozem_250Середина і кінець лютого – гаряча пора для садівників-городників, саме час починати вирощувати розсаду. У цей час висівають насіння деяких квіткових, а також пасльонових культур (перцю, баклажану, пізніх сортів і гібридів томата), час розвитку яких до моменту висадки в ґрунт становить 65-70 днів. Більш ранні культури і сорти в лютому висівати не потрібно – розсада сильно витягнеться через нестачу світла і переросте, що призведе до зниження врожаю. А в березні- квітні розсадний конвеєр запущений вже на повну потужність…

Щороку перед садівником постає проблема вибору ґрунту для розсади. Сьогоднішній достаток наявних у продажу ґрунтів дійсно може заплутати людину. Адже компаній (як вітчизняних, так і зарубіжних), які виробляють різноманітні ґрунти, за найскромнішими підрахунками, не менше сотні. У магазинах, звичайно, вони представлені далеко не всі, здебільшого там мається продукція порядку 20-30 фірм, з яких самими часто зустрічаються і відомими торговими марками є всього 10-15.

Яким же повинен бути розсадний ґрунт, щоб отримати якісну розсаду? Чи обов’язково купувати вже готовий, магазинний, або можна зробити якісну суміш своїми руками? Чи обов’язково вирощувати розсаду в землі або для цього годяться небудь інші матеріали?

Спробуємо в них розібратися.

Для початку визначимося з поняттями «розсадний ґрунт» і «розсадний субстрат». Це не одне і те ж.
Розсадним ґрунтом називають суміш органічних компонентів – торфу, землі, роздробленої кори і т. д. з домішкою неорганічних компонентів. Більш детально .
Розсадний субстрат – це все, що замінює ґрунт – тирса, пісок, перліт і його різновиди, мінеральна вата і т. д.

Вимоги до розсадного ґрунту

Основна вимога – розсадний грунт повинен відповідати потребам вирощуваної культури. У продажу є ґрунти під назвою – «Ґрунт для томата, перцю, баклажана», «Ґрунт для огірків», «Ґрунт для квіткової розсади» і т.д. Такий поділ – не примха виробників, не бажання продати одне і те ж під різними назвами для отримання прибутку (хоча і це теж, на жаль, зустрічається).

Для кожної культури або групи культур необхідні певний компонентний склад ґрунту та вміст в ньому елементів живлення. Є й численні «Універсальні ґрунти для розсади овочів і квітів», але всупереч написам на пакеті для вирощування розсади вони, найчастіше, абсолютно непридатні.

Незважаючи на різний склад, все розсадні ґрунти мають відповідати певним вимогам:
– Ґрунт повинен бути рихлим, волого-і повітропроникним. Всі компоненти треба підбирати таким чином, щоб при змішуванні, подальшому використанні та зберіганні суміш не злежувалася, не комковалась, щоб не затвердувала, на її поверхні не утворювалася кірка. У ґрунтовій суміші не повинно бути глини, оскільки її наявність негативно відбивається на фізичних властивостях суміші, роблячи суміш не придатною для вирощування розсади.

– Ґрунт повинен бути родючим, тобто містити достатню кількість органічної речовини і комплекс елементів мінерального живлення. Куплені ґрунти, на жаль, часто страждають незбалансованим вмістом елементів живлення, а в ґрунтах власного приготування плюс до незбалансованого харчування найчастіше виявляється надлишок органіки.

– Ґрунт не повинен містити хвороботворних мікроорганізмів, спор грибів, насіння бур’янів, яєць і личинок комах, черв’яків і інших живих організмів, однак не повинен бути і повністю стерильним. Корисна мікрофлора присутнім повинна. Не можна виростити повноцінну розсаду на зараженому або стерильному ґрунті.

– Ґрунт не повинен бути токсичним, тобто не повинен містити солі важких металів, радіонукліди, нафтопродукти і т. д. Не можна брати компоненти для ґрунтової суміші поблизу від автомагістралей, біля аеродромів, з міських газонів і т.д.

– Органічні складові ґрунту при змішуванні не повинні швидко розкладатися і розігріватися. При швидкому розкладанні порушується структура ґрунту і втрачається азот, а саморозігрів його до +30 ° C і вище призведе до загибелі насіння і проростків, а також до пошкодження і відмирання коріння розсади.

– Розсадний ґрунт не повинен бути ні кислим, ні лужним. Оптимальна кислотність (рН) коливається в межах 6,5-6,7 – це кислотність, близька до нейтральної. Якщо на пакеті з ґрунтом ви бачите кислотність від 5,5, то знайте, що цей ґрунт потребує раскислении до посіву насіння або пікіровки.

– Розсадний ґрунт повинен містити оптимальний для кожної культури або групи культур набір макро- і мікроелементів в доступній для рослин формі.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button