Наука

«Хаббл» сфотографував найбільше з відомих кілець Ейнштейна – «Розплавлене кільце»

Космічний телескоп «Хаббл» зробив знімок рідкісного оптичного ефекту, обумовленого гравітаційним впливом скупчення галактик на промені світла. «Розплавлене кільце» – найбільше подібне візуальне явище з відомих на сьогодні.

©NASA, ESA, Hubble

Крім рідкісних і вражаючих астрономічних явищ, які видно неозброєним оком, на зразок великого з’єднання Юпітера і Сатурна, є і не менш красиві, але помітні лише найпотужнішим науковим приладам. Таким, наприклад, як космічний телескоп «Хаббл», який зробив черговий знімок рідкісного оптичного ефекту – кільця Ейнштейна. На цей раз в об’єктив орбітальної обсерваторії потрапило «Розплавлене кільце» GAL-CLUS-022058s в сузір’ї Піч.

На офіційному сайті орбітальної обсерваторії не вказано, яка відстань до спостережуваних об’єктів, але воно перевищує сотні тисяч світлових років. Світло від віддаленої галактики на шляху до Землі в результаті гравітаційного лінзування спотворюється скупченням декількох ближчих галактик. Видимі на знімку дугоподібні спотворення – це сильно деформований і повторене зображення одного об’єкта.

«Розплавлене кільце» GAL-CLUS-022058s отримало своє прізвисько не тільки за характерний зовнішній вигляд. Оптичний ефект при такій обробці знімка і правда виглядає як розтягнуті краплі рідкого металу. Але він ще знаходиться в сузір’ї Піч, яке видно на небі в Південній півкулі Землі.

Схема оптичного ефекту / © Amitchell125, Wikipedia

Кільця Ейнштейна не тільки виглядають красиво, вони ще надають вченим великий обсяг корисних даних. По-перше, гравітаційне лінзування дозволяє побачити об’єкти далеко за межами чутливості доступних приладів. По суті, такі «лінзи» грають роль ще одного оптичного елемента телескопа. А по-друге, вивчаючи подібні ефекти, можна визначити маси об’єктів, які створюють спотворення.

Гравітаційне лінзування було передбачене Альбертом Ейнштейном як наслідок Загальної теорії відносності. Оскільки гравітація спотворює сам простір-час, близько масивних об’єктів змінюється і шлях, що проходять фотони. Побачити замкнуте кільце можна тільки в рідкісних випадках, коли Земля, що спотворює і спотворені об’єкти знаходяться один щодо одного певним чином. Навіть неповні кола – нечасте явище. Що робить «Розплавлене кільце» ще більш примітним об’єктом вивчення.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button