Всесвіт

“Хаббл” зловив рідкісне “світлове відлуння” зоряного вибуху

Міжнародна група астрофізиків використовувала спостереження телескопа “Хаббл” для створення зображення “світлового відлуння” — кілець світла, які поширюються від епіцентру після вибуху наднової.

Наднова – це потужний і яскравий вибух зірки. Ця короткочасна астрономічна подія відбувається на останніх стадіях еволюції масивних зірок або у випадках, коли під дією зовнішніх причин на білому карлику починається неконтрольований ядерний синтез. У процесі вибуху яскравість зірки стрімко зростає, а потім поступово затихає. Оригінальна зірка під час такої події руйнується в нейтронну зірку, чорну діру або повністю зникає.

Серія спостережень за надновою. Анімація: UCD Dublin

Наднова, за якою спостерігали вчені — SN 2016adj — була відкрита в 2016 році і розташована в галактиці Центавр А на відстані трохи більше 10 млн світлових років від Землі. Протягом п’яти з половиною років астрономи спостерігали за областю навколо наднової після того, як вона повільно згасла.

У галактиці Центавр А безліч пилових смуг. Світло, яке поширюється від епіцентру вибуху, по черзі потрапляє на ці пилові області. В результаті вони загоряються все далі і далі від початкового положення наднової, створюючи серію розширюваних кілець випромінювання, які називаються світловими відлуннями.

Концентричне “світлове відлуння” наднової. Зображення: Maximilian D. Stritzinger, The Astrophysical Journal Letters

Спостерігаючи зміни в цих кільцях протягом багатьох років, астрофізики вивчають розташування і структуру смуг пилу поблизу місця вибуху. Отримані дані показують, що вони складаються зі стовпчиків пилу з великими отворами між ними, що нагадують шматок швейцарського сиру.

Хоча за роки астрономічних спостережень було відкрито безліч наднових, вченим нечасто вдається задокументувати світлове відлуння. Дані зібрані “Хабблом” являють собою одне з найбільш детальних таких спостережень.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button