Всесвіт

Хмари заважають пошуку інопланетного життя

Хмари, що оточують екзопланети, виявилися серйозною перешкодою, що не дозволяє астрономам визначити присутність життя на далеких небесних тілах.

a9b4ff66ec124158dc6a9a744e7e3232
Космічний телескоп «Хаббл» витратив багато місяців на вивчення землеподібної планети GJ 1214b біля зірки в сузір’ї Змієносця. Телескоп 15 разів «знімав» планету, поки вона проходила по орбіті на тлі своєї зірки, і світло останньої просвічувало крізь атмосферу. Однак спектральний аналіз не зміг розповісти нічого про хімічні сполуки в атмосфері GJ 1214b — з’ясувалося, що вона оточена щільним шаром хмар. Атмосфера інших планет аналогічних розмірів (HD 97658b, GJ 436b, і GJ 3470b) також виявилася непідвладною вивченню з допомогою «Хаббл».

Зараз астрономи планують обійти цю проблему, досліджуючи екзопланети не на тлі зірок (транзитним методом), а вловлюючи світло від сонця в той момент, коли воно відбивається від атмосфери. Крім того, випромінювання самих хмар може містити в собі вказівки на молекулярний склад атмосфери.

Нарешті, хмарний покрив екзопланет намагаються відтворити на Землі. В лабораторії Массачусетського технологічного інституту планують створювати хмари з сульфіду цинку і бертолетової солі — вважається, що саме ці речовини входять до складу хмар GJ 1214b. Опромінюючи синтетичні хмари лазером під різним кутом, вчені планують з’ясувати, як їхні аналоги в реальному світі розпізнають телескопи.

Через два роки почне працювати наступник «Хаббла» — космічний телескоп «Джеймс Вебб». Він реєструє в інфрачервоному діапазоні, що полегшить йому завдання просвічувати крізь хмари. Однак час «Джеймса Вебба» буде в дуже великому дефіциті, тому астрономам у будь-якому випадку доведеться шукати альтернативні способи визначення перспективних з точки зору життя екзопланет (а не перекладати цю роботу на телескопи).


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button