Різне

«Х’юстон, у нас проблеми!», Або складності презентації для інвестора

На практиці всі початківці (та й досвідчені) підприємці стикаються з одними і тими ж проблемами: як донести сенс ідеї, проекту потенційному інвестору? У сучасній ситуації, коли все вирішується за допомогою технологій і презентацій, інвестор уже на початковому етапі отримує інвестиційну пропозицію в електронному вигляді, свого роду – комерційна пропозиція про продаж напрацювань мозку стартаперів.
Далі дії приймають інший оборот: інвестор попередньо вибравши ідею для фінансування, просить про особисту зустріч. Згідно останнім тенденціям, зазвичай зустріч проходить на тлі мультимедійного проектора, у вигляді презентації.

Важливо відзначити, що поради, які будуть наведені нижче, стосуються саме тієї презентації, коли аудиторією є інвестор та / або його представники. Тому як часто під поняттям разработка презентаций розуміють три різновиди готового продукту:

  1. презентація для розсилки поштою,
  2. для масової аудиторії,
  3. для особистої зустрічі з інвестором один на один.

Всі ці категорії мають різні цілі, отже, і різні принципи.

02-04-15-foto-600x359-1

Привіт, я Вася і я – стартапер

Першим кроком має стати вітання, коротке уявлення і декілька слів про те, що ви збираєтеся демонструвати, про що піде мова. Не варто «розтікатися думкою по древу», інвестори зазвичай дуже обмежені в часі. Інвестора в першу чергу цікавить сама ідея, успішність пропонованого продукту, створеного вами.

«Краще один раз побачити …»

Поспішіть перейти до демонстрації: візуальна складова набагато більш детально розповість про всі тонкощі проекту. Не потрібно також відразу ж кидатися в крайнощі, в першому ж слайді показавши всі переваги ідеї. Сфокусуйтеся на проблемі, а потім коротко скажіть, як вона вирішується вами. Важливо: перед початком презентації не забудьте перевірити працездатність всього обладнання!

Ви – не Юлій Цезар

Якщо ви працюєте в команді, то і в процесі презентації розподіліть ролі: один виступаючий, інший – в якості керуючого за ноутбуком (у випадку, якщо презентація не налаштована на автоматичне перемикання слайдів, що небажано: у процесі можуть виникнути питання, на які потрібно час ). Дуже комічно виглядає, коли один і той же чоловік виступає і оратором, і, закінчуючи одну думку, вже схилився над монітором, щоб переключити слайд. Важливий зоровий контакт з аудиторією, відводячи погляд до монітора, ви втрачаєте цю нитку, що потім може позначитися на загальному враженні.

«У перших рядках нашого листа …»

Якщо раптом час для презентації суворо обмежений і ви розумієте, що не встигнете викласти детально всю необхідну інформацію, зосередьтеся на головних перевагах, якостях продукту і обов’язково проблемі, яку вирішує проект. Конкурентів, ваші особисті заслуги, приклади в цьому випадку можна відкласти і не озвучувати.

Ясно, чітко, з розстановкою

Спілкування з аудиторією має йти у невимушеній вільній формі, мова не повинна прискорюватися, незважаючи на хвилювання і ліміт часу. Часто, хвилюючись і поспішаючи, оратор починає пропускати важливі моменти, може зробити непрощенні застереження, перескочити з пункту на пункт. Бажано потренуватися, записати попередньо виступ на аудіо або навіть відео. Виступаючий повинен бути один, не варто ділити виступ на ролі, так ви можете розсіяти увагу аудиторії, яка тут же втратить інтерес.

Вище голови не стрибнеш

Не потрібно соромитися того, що з моменту створення компанії минуло всього 6 місяців, це ваш перший проект, у вас немає досвіду і так далі. Інвестори цінують не тільки досвід, але і свіжі думки, які народжуються найчастіше саме в головах початківців бізнесменів. Постарайтеся тільки донести, що ви пропонуєте і навіщо це потрібно, а на всі шорсткості грамотний інвестор закриває очі, дивлячись в корінь ідеї. Не варто також хвалитися «компетентністю» у всіх питаннях одночасно: інвестори не люблять брехні і завдяки досвіду бачать такі виверти відразу ж.

Менше букв, більше діла

Не старайтесь весь слайд заповнити текстом: по-перше, аудиторія втомиться читати і перестане вас слухати, а по-друге, якщо текст копіює мову оратора, то навіщо тоді виступаючий? На слайдах повинні бути тільки ті елементи, які неможливо пояснити словами, а також ж основні думки вашого виступу, оформлені схематично для полегшення сприйняття. Максимум тексту на слайді – 4 рядки по 6 слів у кожному рядку. Все інше замінюємо малюнками, блок-схемами, інфографікою.

Корисні цифри

Конкретика завжди більш переконлива. Якщо у вас на руках вже є готові цифри, навіть якщо вони поки приблизні і сумнівні – покажіть їх в презентації. Використовуйте тільки ті дані, які відносяться саме до вашого проекту, не більше 4-5 показників, які повинні бути виділені крупніше від решти тексту. Середній житель витрачає 632 грн. щомісяця на побутову техніку (середній чек)? Чудово. Це краще, ніж вказати, що обсяг ринку побутової техніки складе, наприклад, 50 мільйонів – це дуже абстрактно і не має до вас ніякого відношення.

Яскрава фраза

З дня в день інвестори дивляться і слухають кілька десятки презентацій, які в підсумку зливаються в єдиній клубок яскравих картинок і тексту. Головне завдання – справити враження. Це можна зробити також за допомогою фрази, яка буде виголошена вами «випадково», але стане свого роду слоганом вашого стартапу. Так ви підвищуєте шанси на власну запам’ятовуваність.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button