Земля

Як хитра природа рятує крила метеликів від пошкодження під час дощу (відео)

Дивовижна будова крил метеликів рятує їх від дощу

Біологи з’ясували, що найтонші крила метеликів забезпечені цілим рядом захисних заходів, що оберігають їх від пошкодження навіть під час грози.

Для людини удари дощових крапель об шкіру — не завжди приємне, але в цілому досить нешкідливе явище. Однак для крихітних, витончених комах, таких як метелики, це справжній кошмар. Потрапити під дощ для них еквівалентно тому, як якби хтось скидав на вас з неба кулі для боулінгу. Моторошне видовище, чи не правда?

Біоінженер Сунхван Юнг з Корнельського університету в Нью-Йорку пояснив, що «…Потрапляння під дощові краплини — одна з найбільш небезпечних подій, що можуть статися в житті комахи». За його словами, сила удару краплі сама по собі далеко не єдина проблема. Дощ може пошкодити імпульс руху комахи під час польоту, а також позбавити їх орієнтації у просторі. Так що якщо сама по собі крапля і не завдасть істотної шкоди, наслідки від зіткнення з нею можуть бути фатальними.

Завдяки високошвидкісній камері, що знімає зі швидкістю до 20 000 кадрів в секунду, Юнг разом зі своїми колегами вивчили те, як різні комахи справляються з цією потенційною загрозою. Подібні дослідження проводилися і раніше, проте швидкість крапель в лабораторному середовищі була далека від реальних умов — під час грози краплі можуть розганятися до 10 мс!

У результаті вчені виявили, що при попаданні на крила метелика крапля вступає в контакт з мікроскопічними нерівностями і шипами, які створюють в цьому імпровізованому «водоймищі» ударні хвилі. Вони перетинаються один з одним, в результаті чого по краплі йде сильний бриж. В кінцевому підсумку хвильовий ефект дозволяє навіть таким крихітним, тонким структурам прорвати водяну плівку і буквально розірвати краплю на дрібні, нешкідливі бризки.

Ще одну важливу роль надає шар природного воску, яким покриті лусочки. Він відштовхує воду, що, в сукупності з шорсткостями, зменшує час контакту рідини і поверхні на цілих 70%. Вчені впевнені, що той же самий механізм можна використовувати й в промислових цілях для створення нових, сучасних водовідштовхуючих покриттів і матеріалів, які чудово витримують навіть суворі погодні умови.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button