Здоров'я

Як лікувати безсоння?

Безсоння — це справжній бич 21 століття. Сьогодні від даного розладу страждає величезна кількість людей по всьому світу, але мало хто серйозно ставиться до лікування цієї недуги, а даремно. Лікувати безсоння потрібно в обов’язковому порядку, інакше воно може в лічені місяці перетворити життя на справжній кошмар.

Корисні рекомендації для позбавлення від безсоння

Лікування безсоння вимагає персональних рекомендацій лікуючого лікаря, проте деякі зміни у власне життя можна внести самостійно:

  • Підйом і відбій в один і той же час
  • Вимикання за годину до сну всіх пристроїв, що виробляють шум.
  • Помірні фізичні вправи за кілька годин до сну. Така практика зменшує ймовірність затримки сну і покращує глибину і тривалість сну.
  • Повна відмова від кави, алкоголю і сигарет за дві години до сну

Немедикаментозне лікування

  • Когнітивно-поведінкова терапія

Даний вид терапії заснований на тому, щоб допомогти пацієнтові розпізнати і змінити важкі і неприємні думки, пов’язані з неможливістю швидкого засипання. КПТ може проводитися на індивідуальних або групових заняттях з подальшим оглядом. КПТ допомагає пацієнтові заспокоїтися і стати більш задоволеним, незалежно від кількості годин нічного сну. Такі психологічні зміни благотворно впливають не тільки на стан пацієнта, але і на його здоров’я в цілому. КПТ вважається найбільш ефективним методом немедикаментозного лікування безсоння. Як показують численні дослідження в цій області, часто ефект від КПТ перевершує ефект від лікарських засобів.

Інші способи лікування включають психотерапію, методи зняття стресу, хронотерапію і терапію яскравим світлом.

Фармакологічне лікування

  • Ліки, які відпускаються за рецептом

Лікарські препарати використовуються в якості першочергового підходу в багатьох випадках із-за обмеженої доступності навченого персоналу та необхідності проведення особистих інтерактивних сеансів. Седативний ефект, який вони викликають, зменшує збудження, покращуючи тим самим нічний сон. Однак вони чинять негативний вплив, що у багатьох випадках обмежує їх тривале використання. В ідеалі їх треба використовувати для швидкого поліпшення сну протягом короткого часу, поки пацієнт вчиться використовувати методи CBT.

Бензодіазепіни є снодійними препаратами, які традиційно використовуються для стимуляції сну, оскільки вони зменшують латентність сну і збільшують тривалість сну. На жаль, в деяких випадках вони можуть викликати амнезію та пригнічення дихання, а також можуть викликати залежність.

Небензодіазепіни включають седативні ГАМК-ергічні агенти, такі як золпідем і більш новий залеплон, який має дуже короткий період напіврозпаду (від 1,5 до 4 годин), а також агоніст рецептора мелатоніну тразодон. Золпідем (особливо в сублінгвальній формі) і залеплон вводять перед сном, щоб виключити ймовірність нічного безсоння.

  • Ліки, що відпускаються без рецепта

Пацієнти з безсонням уві сні традиційно беруть седативні антигістамінні препарати (дифенгідрамін і доксиламін), щоб прискорити початок сну, але вони швидко викликають звикання і надмірну неуважність на наступний ранок. Також вірними супутниками даних ліків виступають порушення м’язових рефлексів і координації, погіршання пам’яті та перманентне відчуття втоми.

Кнопка «Наверх»