Здоров'я

Як не зіпсувати зубними пастами здорові зуби, – лікар

Якщо купувати засіб гігієни для рота навмання, можна завдати шкоди здоров’ю, вважає київський стоматолог Анна Сердюк. Двічі на день ми “відправляємо до рота” хімічні речовини, мікродози яких потрапляють і в шлунково-кишковий тракт. Ще більш явно впливає паста на стан зубів, часто приводячи до несподіваного результату. Звернемо увагу на «технічні характеристики»: фізичні і хімічні властивості різних паст.

Лікувальні – можуть маскувати захворювання

Надивившись реклами про кровоточивість ясен, деякі покупці поспішають придбати лікувальну пасту, щоб такої біди з ними не сталося. Без всяких показників до того, без консультації стоматолога. Але самолікування ротової порожнини також шкідливо, як і будь-яке інше.

У зубні пасти, призначені для лікування ясен і пародонту, що входять антисептичні, дубильні, в’яжучі речовини, вітаміни і пептиди. Ці компоненти допомагають відновити нормальний стан м’яких тканин і попередити втрату здорових зубів. В деякі суміші додають сильнодіючі антисептики, які не можна вживати довше 2 тижнів. Якщо зловживати подібними засобами, організм з такими «милицями» відвикне боротися з мікробами. Так що в профілактичних цілях користуватися лікувальними пастами не варто.

Ви переконані, що десни вже хворі? Ставити собі діагнози – теж річ небезпечна, бо кров на зубній щітці може сигналити про алергію, гормональне захворювання, занепад імунітету, новоутворення в ротовій порожнині, деяких інфекційних захворюваннях та інших проблемах зі здоров’ям. Та й лікування пародонтозу, гінгівіту, можна проводити за допомогою одних тільки зубних паст, хоча їх використання значно підвищує успіх.

Але почути діагноз від лікаря мало, бажано, щоб він, у разі хвороб ясен і пародонта, рекомендував конкретну зубну пасту. Інакше можна придбати ту, яка подається в рекламі як засіб проти запалення в яснах, а на ділі знімає лише симптоми. Тобто істинною лікувальною пастою не є. У цьому випадку біль і кров після чищення зубів зникнуть з часом, але причина запалення не зникне. Тоді хвороба може без явних проявів перейти вже в стадію, коли зуби почнуть випадати.

Спеціальні – здатні потоншити емаль

Спеціальні пасти не лікують в повному розумінні слова, але призначені для вирішення якогось конкретного завдання: усунення потемніння емалі, нальоту курця, неприємного запаху з рота. Тут вже мова не про недугу, від якої треба позбутися, а про бажаний результат. Наприклад, можна захотіти змінити природний колір зубів. Вибрати спеціальну пасту допоможе зазначений на ній склад і маркування.

Такі зубні пасти також не слід застосовувати постійно, так як це може призвести до витончення емалі, а якщо в складі є фтор, до порушення бактеріальної флори ротової порожнини.

Якщо ваша мета – відбілювання, цей ефект досягається двома способами: добавкою в пасту особливих хімічних речовин (сечовини або перекису водню) або підвищеною абразивністю пасти (включенням очищувальних і шліфувальних частинок). Ступінь абразивності залежить від розміру «домішок»: великі означають високу ступінь. Цей показник вказується в більшості паст на тубі поруч з буквами RDA. При виборі ступеня «жорсткості» орієнтуються на тип емалі і вік покупця. При підвищеній чутливості зубів, для годуючих та вагітних, тих, хто протягом місяця проходив хімічне або лазерне відбілювання, рекомендують щадні засоби. Для курців зі стажем і завзятих любителів кави – високоабразивні.

Якщо ваше завдання – профілактика карієсу, важливий момент – такі зубні пасти містять фтор. Коли фтор проникає в емаль зубів, він сприяє фіксації фосфорно-кальцієвих сполук. Але якщо ви п’єте воду з надлишком фтору, надлишок цієї речовини може нашкодити. Небажані пасти з фтором і для дітей до 6 років. Але зубна паста з додаванням фтору буде найбільш ефективна в тому віці, коли дозріває емаль постійних зубів.

На кожен день – можлива алергія

У гігієнічні та лікувально-профілактичні зубні пасти можуть входити відбілюючі компоненти, вітаміни, речовини для зміцнення ясен, для свіжості дихання. Можуть включатися екстракти цілющих трав або витяжки з ефірних масел. Обов’язковою умовою для таких паст є здатність очищати зуби від нальоту. Ці компоненти не мають значущого впливу на стан зубів, просто допомагають підтримувати ротову порожнину в чистоті. Нашкодити собі таким нешкідливим засобом гігієни набагато складніше, але і тут бувають винятки. Наприклад, може розвинутися алергія на фітодобавки або на речовини, що забезпечують пінестисть зубної пасти. Тому і в цьому випадку важливо уважно читати склад зубної пасти, щоб запам’ятати, що вам «не пішло». Найчастіше алергія виникає не відразу, а при тривалому користуванні однієї і тією ж зубною пастою.

Застосовувати гігієнічні та лікувально-профілактичні зубні пасти можна протягом тривалого періоду, але стоматологи рекомендують періодично міняти пасту: наприклад, можна чергувати кілька улюблених марок кожен місяць.

Наталія Трохимець, Аліна Мірошникова

Натхнення: www.likar.info


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button