Технології

Як приборкати термоядерний синтез

Фізики з Великобританії розробили спосіб охолодити розжарену до мільйона градусів плазму за допомогою спеціальної установки. З її допомогою вчені сподіваються запустити перший реактор термоядерного синтезу вже до 2025 року.

Одним з найбільш перспективних підходів до ядерної енергетики є тип реактора, званий токамак – він використовує потужні магнітні поля для уловлювання нагрітої плазми всередині камери в формі тора (простіше кажучи – полого бублика). Однією з основних перешкод при розробці токамака є той факт, що плазма розігрівається до колосальних температур, які доходять до мільйонів градусів Цельсія. Такого нагріву, наприклад, досягає корона Сонця. Але тепер ситуація може змінитися на краще: вчені з Великобританії запевняють, що вони знайшли безпечний спосіб відвести це тепло.

Нова система, розроблена інженерами і фізиками-ядерниками, використовує перевірену часом методику: вона збільшує шлях, який плазма проходить по токамаку, тим самим значно охолоджуючи її. Після цього плазма вступає в контакт в так званій «жертовній стіні» – спеціальному блоку, склад якого поки не розголошується. Відомо лише те, він поступово руйнується під впливом високих температур, так що кожні кілька років його доведеться замінювати.

Дослідники сподіваються на те, що перше випробування нової системи пройде на експериментальному реакторі ITER у Франції. Міжнародна команда, яка працює над будівництвом реактора (запуск якого запланований на 2025 рік) сподівається, що це буде перший в історії реактор, який виробляє чисту енергію – що стане першим кроком до електростанцій, що працюють на енергії термоядерного синтезу.

Виконавчий директор агентства Atomic Energy Authority Іен Чепман зазначив в інтерв’ю агентству Reuters, що енергія «гарячого» синтезу несе в собі величезний потенціал. «Не буде радіоактивних відходів з великим періодом напіврозпаду, теж не буде викидів СО2 в атмосферу – тільки екологічно чисте виробництво. Це чудова ідея, проте нам ще доведеться попрацювати над її реалізацією », – заявив він.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button