Земля

Археологи довели, що давні європейці їли вовків

Польські археологи, що проводили розкопки на території Чехії, знайшли докази того, що європейці, які жили в льодовиковий період близько 30 тисяч років тому, вживали в їжу м’ясо вовка.

Як повідомляє Nauka w Polsce, археологічні докази цієї практики польські вчені збирали протягом кількох років. Вони провели розкопки в Павлове і Нижньому Вестоніце поблизу чеського міста Брно. Досі домінуючою була думка, що стародавні люди добували вовків виключно заради шкур. Вважалося, що їх м’ясо не вживалося в їжу через його “поганий смак”.

Однак нове дослідження спростовує цю гіпотезу. У Чехії розташовувалося одне з найдревніших відомих поселень. Близько 30 тисяч років тому тут існувала свого роду село, в якій хатини будувалися групами.

Під час розкопок у цьому районі були виявлені тисячі фрагментів крем’яних знарядь, численні інструменти і прикраси, зроблені, зокрема, з кісток північного оленя, зубів песця і бивнів мамонта. Були знайдені і десятки тисяч інших кісток тварин, які були розкидані серед залишків хатин.

“При огляді кісток вовків ми виявили десятки зразків, на яких видно чіткі сліди порізів, – говорить доктор Петро Войтал з Краківського інституту систематики та еволюції тварин при Польській академії наук. – Деякі з них були залишені палеолітичними мисливцями при знятті шкур, але є й такі, які можуть бути пов’язані тільки з розробкою туші. Тобто, це сліди розрізання туш на більш дрібні частини”.

Характер слідів вказує також на те, що м’ясо ретельно зрізалось з кісток. Аналогічні сліди часто знаходять на кістках інших тварин, м’ясо яких люди вживали в їжу. Воно зрізалося перед приготуванням.

Цікаво, що подібні сліди були знайдені польськими археологами також на кістках росомах, песців і лисиць. Схоже, європейці льодовикового періоду харчувалися м’ясом цих тварин. Втім, відбувалося це не часто. Більшість кісток зі слідами “кулінарного” оброблення належать зайцям і північним оленям.

“Як правило, у поселеннях цього часу переважають кістки травоїдних тварин, – говорить Войтал. – Ймовірно, люди з великим задоволенням вживали в їжу їх м’ясо. Але представляється логічним і те, що у разі полювання на вовка відмова від м’яса було б значною втратою, особливо в ті періоди, коли видобутку ставало менше. Схоже, що всі частини туш цих хижаків використовувалися по максимуму”.

До речі, на стоянці в Павлове також були виявлені кістки і зуби найбільших хижаків того періоду – печерного лева і печерних і бурих ведмедів.

“Хоча останки левів і ведмедів не дуже численні, на них теж були знайдені сліди, які підтверджують, що мисливці того часу максимально використовували туші вбитих ними хижаків, – каже Войтал. – Як і у випадку з вовками, росомахами й лисицями, сліди порізів на кістках левів і ведмедів вказують на те, що вони виникли не тільки при знятті шкур, але і при обробленні туш. Ймовірно, мисливці палеоліту їли і м’ясо цих великих хижаків”.

Натхнення: earth-chronicles.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button