Технології

Європейські експерти підтримали будівництво нової величезної гравітаційної обсерваторії

Нова дорожня карта ЄС обіцяє майже два мільярди євро на 10-кілометровий Einstein Telescope для реєстрації гравітаційних хвиль.

Концепція обсерваторії Einstein Telescope / © Einstein Telescope

Європейський стратегічний форум по дослідницькій інфраструктурі (European Strategy Forum on Research Infrastructures, ESFRI) об’єднує вчених і експертів Євросоюзу, допомагаючи їм координувати роботу над найскладнішими і масштабними проєктами, які вимагають участі багатьох країн, і виробляє рекомендації для уряду ЄС. У новій дорожній карті учасники ESFRI підтримали понад десять перспективних ідей. У їх числі – будівництво нової величезної гравітаційно-хвильової обсерваторії Einstein Telescope.

Вартість проєкту попередньо оцінюють в 1,9 мільярда євро. «Це ще не обіцянка фінансування, але вже чітку вказівку на бажання просувати його далі»,зауважив один з керівників Einstein Telescope, німецький фізик Гаральд Люк (Harald L?ck). Американські колеги зустріли новину з радістю: вони очікують, що це стимулює виділення коштів на їх власний, ще більш грандіозний аналогічний проєкт Cosmic Explorer.

Гравітаційно-хвильові обсерваторії дозволяють вловлювати «брижі» простору-часу, які виникають під час таких катастрофічних подій, як злиття чорних дір і нейтронних зірок. Подібні інструменти являють собою довгі L-образні тунелі, на вершинах яких встановлені дзеркала. Лазерний промінь, рухаючись в глибокому вакуумі, дозволяє з неймовірною точністю зареєструвати найменшу зміну відстані між вершинами, зазначивши проходження гравітаційної хвилі.

© Einstein Telescope

Чим більші плечі цього лазерного інтерферометра, тим слабший сигнал він дозволяє розрізнити. У працюючого в США детектора LIGO вони досягають приблизно чотири кілометри, у європейського Virgo – трьох. Cosmic Explorer повинен стати вже 40-кілометровим. А Einstein Telescope спроєктований трохи інакше і буде являти собою рівносторонній трикутник зі стороною 10 кілометрів, у вершинах якого встановлені по два інтерферометри. Вчені сподіваються, що будівництво нових інструментів завершиться до середини 2030-х і дозволить значно підвищити чутливість гравітаційних спостережень.

Новий документ ESFRI – важливий крок у цьому напрямку. У наступні три-чотири роки повинен бути підготовлений більш детальний проєкт Einstein Telescope. Паралельно до нього приєднаються нові країни ЄС (поки підтримку надають Італія, Бельгія, Нідерланди, Польща та Іспанія). Можливо, для такого масштабного будівництва створять спеціальну міжнародну колаборацію, на зразок організації з ядерних досліджень ЦЕРН.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button