Здоров'я

Інфекції зводять людей з розуму

Інфекція в літньому віці може викликати дуже сильну імунну відповідь, що порушує роботу гіпокампу – області мозку, критично важливу для запам’ятовування нової інформації. Такий висновок робиться в серії праць, опублікованих групою на чолі зі Сьюзен Паттерсон (Susan Patterson) з Університету Темпл у США. Останнє дослідження опубліковано 28 травня 2018 року в журналі eNeuro.

“При настанні старості наша пам’ять далеко не завжди згасає поступово. Часто буває так, що літні люди, які зовсім недавно почували себе добре, переживши важку [інфекційну] хвороба, різко втрачають здатність ясно мислити і впадають у галюцинації. Навіть якщо цей напад делірію проходить, подібні кризи помітно підвищують ймовірність розвитку слабоумства”, – говорить Паттерсон.

Такі стани вивчені набагато гірше, ніж звичайне старіння або “класичні” патології на зразок хвороб Альцгеймера і Паркінсона. Дослідники вирішили по можливості закрити цей пробіл.

Піддослідними тваринами в експерименті виступили щури з генетичної лінії, представники якої не схильні до яскраво виражених когнітивних порушень ні в молодості, ні в старості. Як уточнює видання Science Daily, вчені заражали їх деякими штамами звичайної кишкової палички Escherichia coli. Експеримент ставився на гризунах трьох місяців і двох років від роду. Останній вік для щурів є літнім.

Літніх гризунів інфекція буквально зводила з розуму. Вони втрачали здатність запам’ятовувати, де знаходиться вихід з лабіринту, натикалися на стіни і в цілому, вели себе дивно.

Такий стан тривав від 8 до 14 днів. Як з’ясували дослідники, воно викликалось надмірно сильною імунною відповіддю. Складний ланцюжок біохімічних реакцій призводив до зменшення рівня нейротрофічних факторів мозку. Цей білок відіграє важливу роль у функціонуванні нервової системи. Зокрема, він необхідний гіпокампу для того, щоб перетворювати короткострокові спогади у довгострокові. Справа в тому, що брак цього білка заважає нормальному утворенню нових міжнейронних зв’язків.

У молодих гризунів також спостерігалося зниження рівня цієї речовини, але не таке сильне і більш короткочасне. Вже через добу все приходило в норму.

Хоча психічні функції літніх щурів з часом і відновлювалися, дослідження виявило в їх гіпокампі незворотні зміни. Можливо, саме такого роду трансформації підвищують ризик старечого слабоумства у літніх людей, які перенесли інфекцію.

Автори сподіваються, що в перспективі їх дослідження допоможуть створити ліки, які блокують вироблення небажаних речовин при інфекції і не допускають пошкодження мозку.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button