Технології

Інженери створили “вічний двигун” для портативних атомних годинників

Фізики розробили технологію, яка буде самостійно “заводити” атомний годинник.

Дослідники з Університету Сассекса розробили технологію, яка дозволяє портативним оптичним атомним годинникам запускатися самостійно і залишатися в стабільному стані — шляхом самовідновлення.

Мікрогребенки є фундаментальною частиною майбутніх оптичних атомних годин — вони дозволяють підраховувати коливання “атомного маятника” в годиннику, перетворюючи атомні коливання з частотою сотні трильйонів разів на секунду в мільярд разів на секунду — гігагерцову частоту, які сучасні електронні системи можуть легко виміряти.

Кращими кандидатами на створення портативних атомних годинників є мікрогребні, засновані на електронних сумісних оптичних мікрочіпах. Вони складаються з надточних лазерних ліній, рівномірно розташованих в спектрі, які нагадують гребінку. Такі пристрої дуже чутливі до будь-яких зовнішніх впливів.

Зліва: пристрій приладу. Нелінійний мікрорезонатор Керра (FSR 48,9 ГГц) доповнює резонатор волоконного лазера (FSR 95 МГц). Виділені глобальні елементи управління резонатором: секція, що містить змінну накачування EDFA 980 нм, оптичний фільтр, елементи управління поляризацією і каскад затримки. Праворуч: зображення мікрорезонаторного фотонного чіпа з вбудованим оптоволоконним з’єднанням. Біла лінія — 10 мм. Зображення: Maxwell Rowley et al., Nature

Добре працююча мікрогребенка використовує особливий тип хвилі, званий резонаторним солітоном, отримати який непросто. Подібно двигуну бензинового автомобіля, мікрогребень воліє залишатися у “вимкненому стані” і повертається в нього при будь-яких зовнішніх впливах.

Дослідники показали, що, використовуючи повільні нелінійності вільно працюючого волоконного лазера з мікрорезонаторним фільтром, можна перетворити резонансний стан солітону в домінуючу стабільну фазу. Це означає, що при будь-яких зовнішніх впливах, система буде самостійно автоматично перезапускатися.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments