Земля

Через два величезні виверження 450 мільйонів років тому вимерло 85% видів на Землі

Вчені з університету Саутгемптона виявили, що через два періоди активного вулканізму сталося глобальне похолодання і впав рівень кисню в океанах. Це викликало одне з найсерйозніших масових вимирань в історії Землі.

Автори нової роботи вивчили вплив вулканічного попелу та лави на хімію океану в період екстремальних змін навколишнього середовища – це сталося приблизно 450 млн років тому.

Цей період призвів до інтенсивного охолодження та заледеніння Землі — воно спричинило вимирання близько 85% видів, що мешкають в океанах. Процес змінив хід еволюції життя на планеті.

“Було припущення, що глобальне похолодання стало наслідком зростання рівня фосфору в океанах. Фосфор є одним із ключових елементів розвитку життя, наприклад, швидкість фотосинтезу у водоростей. Вони можуть використовувати фотосинтез для перетворення вуглекислого газу (CO2) на органічну речовину. Ці організми зрештою осідають на морське дно, зрештою, знижують рівень вуглекислого газу атмосфері, що потім викликає похолодання” – стверджує Джек Лонгман, провідний автор дослідження з Ольденбургського університету.

Але було невідомо, чому заледеніння та вимирання відбулося у два різні етапи. Між ними було приблизно 10 млн років. Автори нової роботи вирішили розібратися та встановили, що дві потужні вулканічні активності відбулися в районі сучасної Північної Америки та Південного Китаю та співпали з піками заледеніння та вимирання.

Але інтенсивні спалахи вулканізму, як правило, пов’язані з масовим викидом CO2, а це має призвести до глобального потепління. А отже, за похолодання має бути відповідальна інша подія, пояснюють автори. Тому вони вирішили зрозуміти, чи міг статися вторинний процес, наприклад, природна руйнація або вивітрювання вулканічного матеріалу, що призвело до похолодання.

Коли вулканічний матеріал осідає в океанах, він викидає фосфор, що удобрює океани — це була основна теорія авторів під час роботи. Далі вони вивчили верстви вулканічного попелу в набагато молодших морських відкладеннях, щоб порівняти вміст фосфору до і після того, як вони стикаються з водою. На основі експерименту дослідники створили хімічну модель подій, які відбулися 450 млн років тому. Команда виявила, що поширення попелу спровокувало масовий викид фосфору, якого було достатньо, щоб викликати ланцюжок подій, включаючи похолодання, заледеніння та зниження рівня кисню в океані. Внаслідок цих процесів трапилося масове вимирання, уклали вчені.

Натхнення: hightech.fm


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button