Всесвіт

Життя в космосі безповоротно послаблює м’язи спини

Перебування в космосі протягом більш ніж одного місяця викликає незворотні зміни і дегенерацію м’язів спини, які не зникають після повернення на Землю, заявляють астромедики.

11cbc9965520c76663628f9767b1efa9
“Наші спостереження йдуть врозріз зі всіма старими ідеями про те, як мікрогравітація впливає на міжхребетні диски. Нам потрібно провести додаткові дослідження для того, щоб зрозуміти, пов’язане їх розбухання в космосі з феноменом збільшення зросту астронавтів і з підвищенням ризику розвитку грижі хребта. Ця інформація є критично важливою для успіху довготривалих місій, в тому числі польоту на Марс”, — заявив Дуглас Чанг (Douglas Chang) з університету Каліфорнії в Сан-Дієго (США).

Чанг і його колеги виявили незвичайні і, ймовірно, незворотні зміни здоров’я, які виникають в організмі мандрівників у космос, спостерігаючи за здоров’ям шести астронавтів НАСА, які провели від чотирьох до семи місяців на борту МКС.

За словами вчених, ідея провести подібне дослідження прийшла їм в голову завдяки тому, що багато астронавтів-ветеранів часто скаржаться на болі в спині й проблеми з хребтом як під час польоту, так і після повернення на Землю. Крім того, часто зріст астронавтів досить помітно змінюється в космосі і після посадки на планету – в середньому, вони “виростали” на п’ять сантиметрів. Вчені раніше вважали, що це було пов’язано з “розвантаженням” хребта в невагомості і його випрямленням.

Автори статті припустили, що всі ці феномени пов’язані між собою, і перевірили, чи це так. Заручившись підтримкою НАСА та екіпажу станції, медики провели тести і дослідили спини астронавтів за допомогою магнітно-резонансних томографів відразу після їх повернення на Землю і через кілька місяців життя на поверхні планети.

Виявилося, що тривале життя в космосі призводить до помітного зменшення в масі навколохребцевих м’язів, м’язів, що кріпляться до окремих хребців. Вони управляють їх рухом, підтримуючи хребет і не даючи йому “розповзтися” під час ходьби або бігу.

Як відзначають вчені, під час життя в невагомості маса цих м’язів скоротилася на 14-15%, їх “корисна площа – на 19%, і обидва цих показника відновилися лише частково, на дві третини, через один-два місяці після повернення на Землю. З іншого боку, ніяких однозначних змін у структурі міжхребцевих дисків Чанг і його колеги не виявили, що говорить про те, що проблеми астронавтів зі спиною були скоріше пов’язані з м’язами, ніж з самими хребцями.

На думку медиків, усіх цих проблем можна уникнути, якщо розробити спеціальний комплекс вправ, спрямованих на тренування м’язів хребта і допоможуть екіпажу МКС уникати їх дегенерації. Як він вважає, з такою роллю може впоратися йога, проте її ефективність ще належить перевірити в експериментах на борту станції.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button