Всесвіт

В атмосфері екзопланети вперше знайшли гелій

Нова методика спостереження та інструменти «Хаббла» дозволили астрофізикам вперше виявити в атмосфері планети за межами Сонячної системи гелій.

Міжнародна група вчених під керівництвом Джесіки Спейк (Jessica Spake) з Екстерського університету (Великобританія) довели, що у верхніх шарах атмосфери супер-Нептуна WASP-107b, яка знаходиться в 200 світлових роках від Землі і обертається навколо зірки WASP-107 в сузір’ї Діви, міститься інертний газ — гелій.

Гелій — другий за поширеністю елемент у Всесвіті (після водню), і в атмосферах планет-газових гігантів Сонячної системи його дуже багато. Передбачається, що його так само багато і в атмосферах газових гігантів, які обертаються навколо інших зірок, проте довести його присутність там до цих пір не вдавалося. Методика, яку група Спейк описує в статті, опублікованій в журналі Nature, повинна спрацювати і з іншими планетами:

«Ми сподіваємося випробувати цю технологію на телескопі Джеймса Вебба; так ми зможемо дізнатися, в атмосфері яких планет є водень і гелій. і як довго планети здатні утримувати ці легкі гази в атмосфері», — пояснює Спейк.
Специфіка методики — спостереження в ІЧ-діапазоні замість ультрафіолетової частини спектра, в якій зазвичай працюють астрономи, яких цікавить склад атмосфер екзопланет; це дозволяє астрономам працювати зі спектрами більш віддалених небесних тіл.

Планету WASP-107b відкрили в минулому році, а в цьому спостереження, виконані за допомогою космічної обсерваторії «Хаббл», показали, що у верхніх шарах атмосфери планети є гелій — газ, спектральну сигнатуру якого раніше не знаходили в спектрах планет за межами Сонячної системи. Чіткість сигналу, що говорить про присутність гелію, говорить і про масштаби атмосфери: судячи по всьому, насичена інертних газів частина простягається на десятки тисяч кілометрів. Інші характеристики сигналу дозволили вченим визначити швидкість випаровування атмосфери WASP-107b: вона становить від 0,1 до 4% від загальної маси атмосфери на мільярд років, або 1010-3*1011 грам на секунду. Можливо, що у планети WASP-107b, як за кометою тягнеться хвіст летких газів, пишуть вчені у статті.

Планета WASP-107b — газовий гігант з дуже низькою щільністю: розмірами вона не поступається Юпітеру, але її маса складає всього 12% його маси. Оборот навколо своєї зірки вона здійснює усього за шість днів, але, незважаючи на близькість до зірки, залишається однією з найхолодніших з відомих екзопланет; температура її атмосфери становить, за оцінками астрофізиків, «всього» 500 °C.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button