Наука

Харчування за графіком укупі з низькокалорійною дієтою збільшило тривалість життя

Як стверджують дослідники, така схема харчування може не прискорювати втрату зайвих кілограмів (хоча, швидше за все, на зниження маси тіла вона вплине), зате принесе користь для здоров’я і в підсумку продовжить життя.

Image @sciencephotolibrary from Canva

Нове дослідження вчених з Інституту мозку Пітера О’доннелла-молодшого, медичного інституту імені Говарда Хьюза і Центру ресурсів тварин при Південно-Західному медичному центрі Техаського університету (США) показало, що низькокалорійна дієта в поєднанні з харчуванням виключно в певні години сприяє довголіттю у мишей. Результати роботи опубліковані в журналі Science.

Автори багатьох попередніх досліджень приходили до висновку, що обмеження калорій збільшує тривалість життя тварин — черв’яків, мух, гризунів і мавп. А коли люди споживали на 15 відсотків менше калорій, ніж зазвичай, це впливало на те, що відбувається з тілом під час сну: на другому році у тих, хто їв менше калорійної їжі, вчені спостерігали різке уповільнення швидкості метаболізму в нічний час і невелике, але значне падіння температури тіла в той самий час доби. Крім цього, аналіз крові таких випробовуваних показав, що у них на 20% знизився процес пошкодження клітини в результаті окислення — саме він вважається ключовою ознакою старіння.

Проте механізми, внаслідок яких обмеження калорійності їжі продовжують життя, залишаються погано вивченими. Тим більше складно систематично досліджувати такі стратегії харчування на прикладі людей: вони не можуть роками перебувати в лабораторії й обмежувати себе строго певними порції їжі все життя.

Тому піддослідними в новому дослідженні, яке команда японсько-американського нейробіолога і генетика Джозефа С. Такахаші проводила протягом чотирьох років, знову стали миші. Тварини перебували в клітинах з автоматичними годівницями, тому можна було легко контролювати їх прийоми їжі. Деяким гризунам дозволили їсти стільки, скільки вони хотіли, а іншій групі обмежили споживання калорій на 30 відсотків. При цьому випробовувані, що сиділи на дієті, харчувалися за різними графіками — в тому числі вночі, коли миші найбільш активні.

“Ми показали, що 30-відсоткове обмеження калорій достатньо для збільшення тривалості життя на десять відсотків. Проте щоденний інтервал голодування і дотримання циркадних ритмів годування, що діяли разом, продовжили життя самцям мишей на 35 відсотків. Ці ефекти не залежали від маси тіла”, – пишуть вчені.

Гризуни, які отримували низькокалорійну їжу вночі, тільки протягом двох годин (отже, інші 22 години вони голодували), жили найдовше. Комбінуючи таку дієту з режимом харчування за графіком, вдалося збільшити середню тривалість життя піддослідних на дев’ять місяців.

“Старіння провокує повсюдне збільшення експресії генів, пов’язаних із запаленням, і зниження експресії генів, що кодують компоненти метаболічних шляхів в печінці. Годування мишей в нічний час доби поліпшило ці пов’язані зі старінням зміни. Таким чином, циркадні втручання сприяють довголіттю і відкривають перспективи для подальшого вивчення механізмів старіння», — зазначили автори дослідження.

Обмежене за часом харчування – популярне сьогодні інтервальне, або переривчасте, голодування за певною схемою – може не призводити до зниження маси тіла, але позитивно впливати на загальний стан організму. Звичайно, вчені не пропонують людям їсти ночами: в нашому випадку прийоми їжі обмежувалися б денними годинами.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button