Екологія

Кількість небезпечного озону в Північній півкулі збільшилася за останні 20 років

У першому в історії дослідженні з використанням даних про озон, зібраних комерційними літаками, дослідники зі Спільного інституту досліджень в області наук про навколишнє середовище (CIRES) Університету Колорадо виявили, що рівні забруднення в нижній частині атмосфери Землі збільшилися в Північній півкулі за останні 20 років. Це навіть не дивлячись на те, що більш жорсткий контроль за викидами речовин-прекурсорів озону знизив кількість приземного озону в деяких місцях, включаючи Північну Америку і Європу.

Image by Gerd Altmann from Pixabay

Тропосферний озон – озон між поверхнею Землі і 12-15 км над Землею – являє собою парниковий газ і забруднювач повітря, який у великих кількостях може завдати шкоди легеням і негативно вплинути на рослини.

Команда вчених виявила загальне підвищення рівня озону над північною півкулею.

“Ми намагаємося обмежити забруднення повітря на місцевому рівні і нове дослідження показує, що це може працювати не так добре, як ми думали,” – твердить Одрі Годелья, вчений CIRES, що працює в лабораторії хімічних наук NOAA і провідний автор дослідження

Вчені задокументували найбільше збільшення вмісту озону в тропіках, зазначивши, що озон, який експортується з тропіків, може призводити до збільшення вмісту озону в порівнянні з іншими районами Північної півкулі.

Також дослідники виявили вражаючий ріст озону в регіонах, де колись його рівень був найнижчим: наприклад, в Малайзії / Індонезії, Південно-Східної Азії і Індії. У цих регіонах були дуже низькі показники озону в період з 1994 по 2004 рік і дуже високі рівні з 2011 по 2016 роки.

У попередніх дослідженнях вченим не вдалося зробити чітких висновків про тенденції зростання озону в Північній півкулі, тому що існує занадто мало місць для довгострокового моніторингу. Крім того, нові супутники з майже глобальним охопленням дали суперечливі результати щодо тенденцій розвитку газу.

Дослідники звернулися до даних про літаки з програми «Дійові літаки Європи» для програми Глобальної системи спостережень (IAGOS). З 1994 року IAGOS вимірює озон у всьому світі за допомогою одного і того ж приладу на кожній площині, що дає вченим послідовні вимірювання в часі і просторі від поверхні Землі до верхніх шарів тропосфери.

Дослідники використовували ці вимірювання для розрахунку змін тропосферного озону з середини 1990-х по 2016 рік у 11 регіонах Північної півкулі. Вони виявили загальне збільшення вмісту озону в усіх регіонах, де проводилися спостереження. Середні значення озону збільшувалися на 5% за десятиліття.

Натхнення: hightech.fm


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button