ЕкологіяЗемля

На Землі різко скоротилася кількість комах

Дослідження, які провели німецькі дослідники показали, що комах за останні роки стало менше. Набагато менше.


І першими помітили це водії: лобові скла їх автомобілів нині залишаються чистими навіть у швидких заміських поїздках. А раніше — згадайте — суцільно заляпаними були, доводилося посилено відмивати від рештків всяких мушок, жучків та інших метеликів. Водії купували спеціальні чистячі рідини. А тепер вони не потрібні. Бруд є, рештків немає.

«Феномен лобового скла» – так назвали ентомологи ситуацію, що склалася зараз у всій Європі. Він краще за інших підтверджує: з природою коїться щось недобре.

Більш суворі спостереження свідчать: приблизно за чверть століття кількість комах скоротилася аж на 80 відсотків. Такий гнітючий результат вчені отримали, порівнявши число мушок і жучків, які потрапляли в пастки колись і зараз.

Ентомологи грішать в першу чергу на хімію: мовляв, винні фермери та інші сільськогосподарські трудівники, які труять комах інсектицидами. Труять — нібито шкідливих, але гинуть усі. Є, правда, й інша гіпотеза: форми сучасних автомобілів стали більш обтічними – від цього менше жучків об них б’ється.

Щось підказує: праві все-такі ентомологи. Адже скорочення кількості комах може бути частиною більш масштабного процесу – масового вимирання живих істот взагалі — шостого за рахунком.

Про те, що він почався заявили американські вчені з Прінстонського, Стенфордського, Каліфорнійського університетів і їх мексиканські колеги з Національного автономного університету Мехіко. Вони, що називається, оглянулися, жахнулися і підготували відповідну доповідь. Вона опублікована в журналі Science Advances.

На думку біологів, вимирання організовано самим людством, спровоковано його руйнівною для планети діяльністю.

Як розповів один з керівників дослідження професор-еколог Пол Ерліх (Paul Ehrlich, the Bing Professor of Population Studies in biology and a senior fellow at the Stanford Woods Institute for the Environment), з 1500 року наш світ безповоротно покинули 320 видів хребетних.

Раніше раз у 100 років вимирали від сили два види ссавців, нині швидкість зникнення збільшилася майже в 100 разів. І наближається до тієї, з якою види вимирали 65 мільйонів років тому, коли Земля розлучилася з динозаврами.

Який рік на сполох б’є Всесвітній фонд дикої природи (WWF). У своїй черговій доповіді про стан біоресурсів Землі він повідомив, що ці ресурси за 40 останніх років скоротилися приблизно на третину. Іншими словами, третину нашої планети ми вже “вжили” на свої потреби – з’їли і переварили, спалили, вирубали, отруїли, повбивали лобовими склами. При чому швидкість “вживання” за звітний період зросла в два рази.

Найбільш марнотратно, на думку природознавців, живуть Катар, Кувейт, Об’єднані Арабські Емірати, Данія, США, Бельгія, Австралія, Канада, Нідерланди та Ірландія. Якщо б всі так жили, то для подальшого існування людству знадобилося ще п’ять таких планет, як наша.

Водночас експерти відзначили: стрімко зменшується біорізноманіття. І життя на планеті стає бідніше. Кожен рік з неї пропадають 25 тисяч видів тварин і рослин.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button