Земля

Кліматологи помітили посилення глобальних течій океанів

Останнім часом енергія океанських течій збільшується на 15 відсотків кожні 10 років, обіцяючи нові глобальні зміни клімату Землі.

©Goddard SFC Scientific Visualization Studio, NASA

Колосальні океанські течії, кожна з яких може переносити більше мас води, ніж усі річки Землі, разом узяті, багато в чому визначають глобальний клімат. Але й самі вони відчувають сильний вплив кліматичних змін останніх десятиліть. Зокрема, тому їх швидкість збільшилася, про що повідомляється в статті, опублікованій в журналі Science Advances.

Команда вчених з Китаю, США та Австралії, які працювали на чолі з Шіцзянем Ху (Shijian Hu) з Академії наук КНР, використовувала дані спостережень і комп’ютерного моделювання, показавши, що з 1990 по 2013 рік енергія океанських течій зростала приблизно на 15 відсотків за 10 років. Такі зміни не пройдуть безслідно для клімату Землі, хоча фахівцям ще належить з’ясувати їх точні наслідки.

Досі серед кліматологів не було загальної думки про те, як глобальне потепління впливає на циркуляцію вод Світового океану. Спостереження давали суперечливі результати. Так, японська течія Куросіо виглядає досить стабільною, Гольфстрім слабшає, а тихоокеанські течії, навпаки, посилюються. Однак глобальної картини досі не було, і авторам нової роботи довелося збирати її самостійно.

Виявлене ними посилення океанських течій виявилося несподівано великим. Однак відомо, що в останні десятиліття спостерігається стабільне збільшення сили вітрів, мабуть, пов’язане з глобальним потеплінням. Саме під їх впливом можуть набирати додаткову енергію і течії морів. У свою чергу, вони впливають на глобальний клімат, замикаючи цей цикл.

Більш потужні тропічні течії здатні переносити більше мас теплої води до помірних і навіть полярних широт. Більш тепла вода гірше утримує розчинений вуглекислий газ, що може знизити його поглинання з атмосфери. Менше в ній зберігається і кисню, що ускладнює життя незліченним морським організмам. Сильні течії краще перемішують воду, досягаючи більшої глибини, і повинні вплинути на весь тепловий режим океану. Нам ще належить підтвердити і оцінити ці наслідки — а можливо, і відчути їх на собі.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button